historia

Herbstowie. Historia fabrykantów

Historia rodziny Herbstów, przedstawicieli środkowoeuropejskiej burżuazji, jest nierozerwalnie związana z dziejami dwóch miast: Łodzi i Sopotu.

Czytaj dalej

Szarlatani. Najgorsze pomysły w dziejach medycyny

Historia niekonwencjonalnej medycyny dla ludzi o mocnych nerwach.

Czytaj dalej

1947. Świat zaczyna się teraz

Elisabeth Åsbrink tworzy opowieść o świecie, który zaczyna kształtować się na dobre, gdzie idee demokracji i współdecydowania rodzą się i umierają, stary porządek upada, a powstaje nowy. To początek naszego czasu, naszego „teraz”.

Czytaj dalej

Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu

Patrycja Dołowy wydobywa historie żydowskich matek, które by ratować swoje dzieci, stawały przed tragicznymi wyborami,

Czytaj dalej

Wakacje 1939

Od marca 1939 roku Polska graniczyła z III Rzeszą nie tylko od zachodu, ale też od południa, mimo to, jeszcze na początku lata niewielu było pesymistów. Do sezonu urlopowego przygotowywano się jak zwykle nieco wcześniej.

Czytaj dalej

Narutowicz Niewiadomski

Maciej J. Nowak, kreśląc na podstawie wspomnień i źródeł z epoki tło wydarzeń z końca 1922 roku udowadnia, jak bardzo historia polityczna wpływa na losy i decyzje jednostek.

Czytaj dalej

Życie średniowiecznej kobiety

Dwoje cenionych historyków zabiera nas w fascynująca podróż śladami średniowiecznych kobiet. Przedstawia nam sylwetki niewiast spełniających się w roli matek, sprawujących z mężami władzę i tych uciekających przed zalotnikami do zakonów.

Czytaj dalej

Sigalin. Towarzysz odbudowy

Józef Sigalin budował Warszawę przez blisko czterdzieści lat. Wszystkie instytucje i inwestycje, które wyznaczały rytm powojennego życia miasta – Biuro Odbudowy Stolicy, Trasa W-Z, Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, Starówka, Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski. Trasa Łazienkowska, aż po dolinę Wisły – związane są w ten lub inny sposób z jego nazwiskiem.

Czytaj dalej