Antybohater polskiej prozy

Antybohater polskiej prozy

Anna Zagórska

WydawcaWydawnictwo Pasaże
Miejsce wydaniaKraków
Rok wydania2019
EAN (ISBN)9788364511585
Opis w Katalogu Centralnym

Książka poświęcona jest szeroko rozumianej postaci “antybohatera”, co łączy się blisko z kwestiami społecznego “wykluczenia” i “autsiderstwa”, a także z problematyką wzorców osobowych i modeli heroizmu funkcjonujących w dzisiejszym polskim społeczeństwie.

Autorka wykazuje się doskonałą znajomością prozy najnowszej i jej poszczególnych nurtów. Nie operuje na ograniczonym polu przykładów, dobranych tak, by pasowały do taksonomii, ale stara się ogarnąć duży, reprezentatywny obszar tekstów współczesnej literatury.

Wszystko napisane jest inteligentnie, żywo z punktu widzenia stylistyki i z zastosowaniem godnej podziwu erudycji w dziedzinie opracowań teoretycznych. /Jerzy Jarzębski/

“Sam bohater nazywany jest wprost ochlajmordą, a jego kompanii obszczymurkami. Dalsza część charakterystyki przynosi kolejne, nie mniej znaczące sformułowania odnoszące się do aparycji i zachowania Palacza (zachlany, kiwał się, trząsł, poczłapał). Jego twarz to już nie tylko ryj i pysk, ale i morda. Postać kreślona przez narratora Onichimowskiego naznaczona jest więc odtrąceniem już na poziomie leksyki, opis nacechowany określeniami pochodzącymi z żargonów grup przestępczych, języka ulicy, potocznego, nieraz wręcz wulgarnego – uwrażliwia odbiorcę na outsiderską egzystencję, jaką wiedzie Palacz.”