Baśnie wolnego rynku

Baśnie wolnego rynku

Jacek Wasilewski

WydawcaWydawnictwo Naukowe PWN
Miejsce wydaniaWarszawa
Rok wydania2019
EAN (ISBN)9788301209193
Opis w Katalogu Centralnym

“Jaś i Małgosia, czyli kryzys w nieruchomościach i manipulacje domkiem z piernika

Na skraju wielkiego lasu mieszkał mężczyzna z żoną i odwjgiem dzieci – starsza Małgosią i młodszym Jasiem. Źle im się wiodło. Coraz gorzej, bo w kraju panowała drożyzna. Pewnej nocy zdesperowani rodzice postanowili wyprowadzić dzieci do lasu, bo nie mogli patrzeć na to, że nie mają im co dać do jedzenia.”

Gdy wieczorami czytamy dzieciom bajki, z reguły nie zdajemy sobie sprawy, że tuż pod powierzchnią opowieści kryją się kryzysy ekonomiczne, drenaże mózgów, operacje plastyczne, fetysze kulturowe oraz wyzysk w kolonialnej Afryce. Książka dokonuje błyskotliwej analizy dzisiejszych zjawisk społecznych przez pryzmat znanych baśni i bajek. To wyjątkowe podejście z jednej strony obnaża liczne utajone absurdy współczesności, a z drugiej pokazuje prawdziwą ponadczasowość klasycznych opowieści.

Kto i dlaczego staje się wilkiem w bajce o trzech świnkach? Czy na zmywaku w Londynie pracują potomkowie niegdysiejszych rewolucjonistów? Czy nieświadomie wskazujemy marketingowym wilkom drogę do domku własnej babci? Kto rzeszom współczesnych Kopciuszków jawi się jako dobra wróżka? I dlaczego Święty Mikołaj, skoro ponoć żył w ciepłej Turcji, przybywa z bieguna północnego?