Egoiści. Trzecia droga w kulturze polskiej lat 80.

Marcin Kościelniak

Wydawca Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Miejsce wydaniaWarszawa
Rok wydania2018
EAN (ISBN) 9788366124066
Opis w Katalogu Centralnym

“Otwierający książkę zestaw fotografii w syntetyczny sposób informuje o przedmiocie, zakresie i charakterze podjętych w niej badań. Ułożone chronologicznie obrazy, obejmujące wydarzenia od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 roku do wyborów w czerwcu 1989 roku, przywołują życie polityczne, społeczne i kulturalne lat 80., zorganizowane wokół wartości religijnych i narodowych. Zaburzeniem w tym harmonijnie skomponowanym kalendarium jest pochodząca z 1983 roku praca Adama Rzepeckiego Matka Boska Częstochowska z domalowanymi wąsami, umieszczona na okładce pierwszego numeru Tanga, pisma środowiska Kultury Zrzuty.”

Taki obraz ostatniej dekady PRL-u musi budzić zastrzeżenia i wątpliwości, których objaśnieniem zajmuje się autor na kartkach tej książki.