Gdańsk jako wspólnota

Gdańsk jako wspólnota

Paweł Adamowicz

WydawcaSłowo/Obraz Terytoria
Miejsce wydaniaGdańsk
Rok wydania2018
EAN (ISBN)9788374535069
Opis w Katalogu Centralnym

“Po dziesięciu latach od napisania książki Gdańsk jako wyzwanie i dwadzieścia osiem lat od rozpoczęcia najpiękniejszej przygody życia – samorządowej pracy dla Gdańska – podejmuje ryzyko napisania drugiej książki. Czy moja wizja Gdańska Anno Domini 2008 się spełniła? Co w moim myśleniu było dostatecznie dojrzałe, a co naiwne? Czy i jak zmieniłem się jako człowiek, obywatel, prezydent miasta? Jakimi doświadczeniami i przemyśleniami o naszym mieście mogę się podzielić z gdańszczankami i gdańszczanami?

Ta książka nie ma być jednak prostym rozrachunkiem ze zrealizowanych programów wyborczych. Gdańsk jako wspólnota jest raczej podziękowaniem dla mieszkańców Gdańska, którzy aż siedmiokrotnie mi zaufali, wybierając mnie na radnego i prezydenta miasta”. /Paweł Adamowicz/

“Kapelan kaplicy sejmowej ksiądz doktor Piotr Burgoński przypomniał kilka koncepcji patriotyzmu. Pierwszy to patriotyzm etniczny, w którym ważne są więzy krwi i pokrewieństwo. W tym ujęciu wspólnota patriotów to poszerzona rodzina – kolejne pokolenia dziedziczą w niezmienionej postaci depozyt wartości, emocji, narracji. W ramach tak pojętej wspólnoty łatwo kogoś zaliczyć do “stuprocentowych Polaków”, “lepszych”, a innym przypisać jakąś skazę, deficyt. To patriotyzm zawężający, który niewątpliwie umocnił się w czasach PRL.

Drugi patriotyzm kulturowy, gdzie mniej istotne są więzy krwi i kraj urodzenia, każdy, kto przyjmuje daną kulturę, utożsamia się z nią, staje się patriotą. To patriotyzm inkluzywny, otwarty. Znamy wiele przykładów takiej postawy: na przykład Sienkiewicz o tatarskich korzeniach, Tuwim o żydowskich czy Penderecki…”