Głosuj na pana Robinsona i lepszy świat!

Głosuj na pana Robinsona i lepszy świat!

Donald Antrim

WydawcaWydawnictwo Karakter
Miejsce wydaniaKraków
Rok wydania2019
EAN (ISBN)9788366147010
Opis w Katalogu Centralnym

Groteskowa powieść, której akcja toczy się na amerykańskiej prowincji. W miasteczku doszło do spektakularnej egzekucji burmistrza, wszystkie szkoły zostały zamknięte, a mieszkańcy spędzają czas na budowaniu zasieków wokół domów i spotkaniach w klubie rotarian. Narrator powieści, Pete Robinson, nauczyciel zafascynowany praktykami inkwizycji, postanawia założyć szkołę we własnym domu i wystartować w wyborach.

Surrealny świat jak z koszmarnego snu w wielu aspektach niepokojąco przypomina ten, który dobrze znamy. W prozie amerykańskiego pisarza uderzają literacka wyobraźnia, giętkość języka, czarny humor. To pierwsze polskie wydanie powieści Antrima. W Stanach Zjednoczonych ukazała się ona w 1993 roku i dziś jest już klasyką.

“To obezwładniające, do czego posuwa się Antrim, żeby przedstawić naturę zła tak namacalnie, jak tylko się da. A jednak mimo ponurej tematyki i sceptycznego podejścia do ludzi nie jest to destrukcyjna lektura, przeciwnie. Jej humor i głęboki smutek – widoczne zwłaszcza w błyskotliwej elokwencji głównego bohatera – powodują, że ta powieść w równym stopniu czytelnika chłoszcze co zachwyca”. /Jeffrey Eugenides/

Donald Antrim to jeden z najbardziej oryginalnych amerykańskich pisarzy. Urodził się w 1958 roku, mieszka w Nowym Yorku. Jest autorem trzech powieści, zbioru opowiadań i przejmującego tomu wspomnień o matce – The Afterlife. Regularnie publikuje w New Yorkerze. W 2013 roku zdobył prestiżowe stypendium MacArthura.