Narutowicz Niewiadomski

Narutowicz Niewiadomski

Maciej Jacek Nowak

WydawcaWydawnictwo Iskry
Miejsce wydaniaWarszawa
Rok wydania2019
EAN (ISBN)9788324410347
Opis w Katalogu Centralnym

“Narutowicz nie był zawodowym politykiem. Dlatego dopiero w grudniu zaczynał powoli kształtować swój pomysł na prezydenturę. Przydało mu się w tym doświadczenie zdobyte podczas pracy na uczelni. Nie spieszył się, nie podejmował pochopnych decyzji, a swoją wizję działania kilkakrotnie konsultował z Józefem Piłsudskim. Być może prowokowało to głosy zarzucające mu, że jest marionetką Komendanta, ale tego typu stwierdzenia nie były sprawiedliwe. Prezydent po prostu chciał zasięgnąć opinii innych, doświadczonych politycznie osób. Robił nawet notatki. Na podobnej zresztą zasadzie starał się regularnie rozmawiać z reprezentantem zupełnie innej opcji politycznej, Maciejem Ratajem”.

16 grudnia 1922. Cztery lata po odzyskaniu niepodległości. Pięć dni po zaprzysiężeniu Gabriela Narutowicza na pierwszego prezydenta II RP dochodzi do tragedii.

Po wyborze Gabriela Narutowicz na prezydenta RP przez kraj przechodziły fale gwałtownych protestów i zamieszek, inicjowanych głównie przez studentów oraz przedstawicieli klasy średniej i robotniczej. Finał manifestacji był tragiczny: nowo wybrany prezydent został zastrzelony w gmachu warszawskiej Zachęty . Zamachowcem okazał się malarz i wykładowca historii sztuki, Eligiusz Niewiadomski, który natychmiast zażądał dla siebie kary śmierci.

Czy można było zapobiec tragedii?

Maciej J. Nowak, kreśląc na podstawie wspomnień i źródeł z epoki tło wydarzeń z końca 1922 roku udowadnia, jak bardzo historia polityczna wpływa na losy i decyzje jednostek.