O drzewach, które wybrały Tatry

O drzewach, które wybrały Tatry

Tomasz Skrzydłowski, Beata Słama

WydawcaTatrzański Park Narodowy
Miejsce wydaniaZakopane
Rok wydania2017
EAN (ISBN)9788394748364
Opis w Katalogu Centralnym

Tatry – maleńkie powierzchniowo, a jednak niezwykłe góry w środku Europy. Niezwykłe, bo urozmaicone krajobrazowo i geologicznie, o wyjątkowej roślinności – niektóre gatunki trudno spotkać w innych częściach Karpat, a nawet Polski.

W Tatrach polskich i słowackich rośnie wiele gatunków drzew (i krzewów), choć z racji chłodnego klimatu jest ich mniej niż w Beskidach lub na niżu. Drzewa te prezentują szeroki wachlarz przystosowań do różnych warunków siedliskowych i sposobów na życie. Jedne rosną na glebach wilgotnych, inne na suchych, część na żyznych, jeszcze innym wystarczy uboga gleba bielicowa. Są wśród tatrzańskich drzew gatunki pionierskie, potrafiące szybko wykorzystać gwałtowne zmiany warunków środowiska (wiatrołomy czy atak kornika drukarza). Są takie, które do wzrostu i rozwoju potrzebują bardziej stabilnego mikroklimatu, jaki panuje wewnątrz lasu”.

Książka nagrodzona przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w kategorii Najpiękniejsza Książka Roku wśród książek przyrodniczych, matematycznych i technicznych.