Opowiastka o staruszku i psie

Opowiastka o staruszku i psie

Barbro Lindgren, Ilustracje: Eva Eriksson

WydawcaZakamarki
Miejsce wydaniaPoznań
Rok wydania2021
EAN (ISBN)9788377762097
Opis w Katalogu Centralnym

Barbro Lindgren jest szwedzką pisarką, autorką literatury dla dzieci, młodzieży i dorosłych, laureatką Nagrody im. Astrid Lindgren. Jej pierwsza książka dla dzieci ukazała się w 1965 roku. Od tego czasu opublikowała ponad sto książek, przetłumaczonych na trzydzieści języków. 

Tym razem bohaterem jest starszy pan, który jest bardzo samotny. Nie ma rodziny, ani przyjaciół i wszyscy się z niego naśmiewają, bo jest bardzo niepozorny. Pewnego dnia postanawia rozwiesić w okolicy ogłoszenie, że szuka towarzystwa. Siada na schodkach przed domem i czeka. Przez kilka dni nikt się nie pojawia. Przychodzi tylko duży pies. Zjada ciastka i ucieka. Staruszek czeka na niego każdego dnia ze smakołykami. Pies w końcu oswaja się. Żyje odtąd ze swoim nowym panem w wielkiej przyjaźni.

Ta prosta, wzruszająca historia pokazuje młodemu czytelnikowi jak bardzo smutna jest samotność. Każdy potrzebuje mieć obok siebie jakąś bliską istotę. Może to być zwierzę, pies, kot, a nawet ptak. W tle opowieści widzimy budzącą się do życia przyrodę, wiosenne kwiaty i ptaki wijące gniazda. Pory roku przemijają, a miłość psa do człowieka się nie zmienia.

Ilustracje szwedzkiej ilustratorki Evy Eriksson są narysowane tradycyjną techniką, bez użycia komputerów. Rysunek staruszka budzi w czytelniku współczucie. Akwarelowe kolory artystki podkreślają nostalgiczny nastrój książki. Jest to naprawdę wartościowa pozycja. Oprawa twarda, szyta, papier matowy, mały format.