Pan.Wiktoria. Marzyciele

Pan.Wiktoria. Marzyciele

Knut Hamsun

WydawcaZysk i S-ka Wydawnictwo
Miejsce wydaniaPoznań
Rok wydania2019
EAN (ISBN)9788381162975
Opis w Katalogu Centralnym

“Ciemnie nocy poczynają pierzchać, szarzeje dzień, niebieskawy, rozedrgany poranek wrześniowy. W topolach w ogrodzie świszczy i szumi. Jakieś okno się otwiera, mężczyzna jakiś się wychyla i śpiewa. Jest bez marynarki, wychyla się i patrzy na świat, jakby pijany był szczęściem. Nagle odwraca się i spogląda ku drzwiom swego pokoju; ktoś tam do niego zapukał. Woła więc: Proszę!. Do pokoju wchodzi jakiś mąż.” 

Trzy powieści norweskiego noblisty są obowiązkową lekturą dla miłośników literatury skandynawskiej.

W prozie Knuta Hamsuna dominują charyzmatyczne, targane namiętnościami postaci oraz bezwzględna, niewzruszona natura. Telegrafista Rolandsen z Marzycieli to człowiek targany wielkimi namiętnościami, ekscentryczny wynalazca i kochliwy artysta o burzliwym życiu. Jednak jego fantazja, wewnętrzna energia i emocjonalność nie znajdują zrozumienia społeczności wioski rybackiej, w której przyszło mu żyć. Wśród wszystkich marzeń i tajemnic telegrafista szuka drogi do serca ukochanej kobiety.

Bohaterami Wiktorii są wrażliwi, lecz dumni młodzi ludzie – to opowieść o miłości, która bardziej dzieli, niż łączy.

Z kolei porucznik Thomas Glahn z Pana spędza rok w lasach dalekiej Północy, jednocząc się z naturą. Tam spotyka miłość – równie niezwykłą jak zniewalające, ale krótkie i kapryśne północne lato….

Gorące emocje w krajobrazach mroźnej Północy oraz wzruszające historie – za to czytelnicy kochają skandynawską prozę.