Prawdziwa kuchnia japońska

Prawdziwa kuchnia japońska

Sonoko Sakai, fotografie: Rick Poon, ilustracje: Juliette Bellocq

WydawcaSpołeczny Instytut Wydawniczy Znak
Miejsce wydaniaKraków
Rok wydania2021
EAN (ISBN)9788324074945
Opis w Katalogu Centralnym

Autorka urodziła się w Nowym Yorku. Jej rodzice są Japończykami. W dzieciństwie nauczyła się kultywować rodzinne tradycje, bez względu na miejsce, w którym przyszło jej żyć. Książka odzwierciedla wartości i zwyczaje jej matki i babki. Sakai z sentymentem wspomina rozmowy o gotowaniu, wspólne zakupy, a potem rytuał gotowania. Przekonała się jak ciekawe może być połączenie kuchni japońskiej z amerykańską.

Początkowo myślała, że zostanie dyplomatką. Studiowała nawet stosunki międzynarodowe, ale szybko porzuciła studia. Już w latach osiemdziesiątych napisała pierwszą książkę kulinarną „Poetycka pogoń za jedzeniem. Japońskie przepisy dla amerykańskich kucharzy”. Nauczyła się jak robić makaron i postanowiła tę wiedzę przekazywać innym.

Książka jest wyrazem kunsztu trzech pokoleń. Poznajemy ogólne wytyczne japońskiej kuchni, klucze otwierające drzwi do japońskiej kuchni: świeżość, sezonowość, prostota, piękno i gospodarność. Treść jest podzielona na dwie części. W pierwszej znalazły się: opis spiżarni i codzienne dania. W drugiej: słodycze, przetwory i napoje.

Dowiemy się jak wyposażyć kuchnię, jak podawać posiłki. Autorka opisuje też rodzinne farmy, w których kupuje produkty do swoich dań.

Szczególnie polecamy tę lekturę miłośnikom gotowania. Znajdziemy tutaj dużo zaskakująco prostych przepisów na podstawowe dania kuchni japońskiej. Książka jest bogato ilustrowana, dlatego lepiej się ją czyta z pełnym żołądkiem. Oprawa twarda, szyta, kolorowe zdjęcia, źródła zaopatrzenia, indeks.