Religie w kulturze popularnej Japonii

Rok wydania2017
EAN (ISBN)9788394587123
Opis w Katalogu Centralnym

Religia pojawia się w popkulturze Japonii, będącej “kulturą repetycji”, czyli taką kulturą, która czyni przeszłość, a więc także tradycję religijną, bardziej dostępną jako obiekt konsumpcji i rozrywki. Czasami twórcy mang i anime sięgają do mitologii lub różnych religii jedynie po to, aby uatrakcyjnić fabułę – nie zamierzają zawrzeć w swoich utworach jakiegoś określonego przesłania religijnego. Eklektyzm jest charakterystyczny właśnie dla tych utworów, w których elementy religijne stanowią jedynie ozdobnik. Analiza utworów popkultury przeprowadzona w tej publikacji, stanowiącej drugi tom serii dotyczącej kultury popularnej w Japonii, ma na celu wyjaśnienia pierwowzorów wątków religijnych w japońskich mangach i anime, umożliwiając odpowiedź na pytanie, co w danym utworze jest oryginalne i nowe, a co jest tylko powieleniem tradycyjnych wzorów.