Sprężyści. Kulturowa historia warszawskich cyklistów na przełomie XIX i XX wieku

Sprężyści. Kulturowa historia warszawskich cyklistów na przełomie XIX i XX wieku

Piotr Kubkowski

WydawcaNarodowe Centrum Kultury
Miejsce wydaniaWarszawa
Rok wydania2018
EAN (ISBN)9788379823284
Opis w Katalogu Centralnym

“Pomysł na pracę narodził się – rzec by można – naturalnie; wynikł tyleż z moich zainteresowań badawczych, co z własnej pasji dla praktyk kultury fizycznej, a w szczególności – dla jazdy na rowerze. Ujawniam to (z pewnym zakłopotaniem) już na samym początku, ośmielony faktem, że z osobistymi opiniami czy wspomnieniami zdradzać się zwykli autorzy książek o cyklizmie: uważam rower za jeden z najpiękniejszych i najmądrzej zaprojektowanych przedmiotów, jakie wytwarza człowiek, a jazdę na nim – za przeżycie przyjemne, pouczające i z wielu powodów pożyteczne.”

“Piotr Kubkowski ukazuje kulturowe konteksty działalności Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, a przejawy jego aktywności traktuje jako symptomy zachodzących w ówczesnym społeczeństwie zmian i postaw sięgających o wiele dalej niż zamiłowanie do jazdy na rowerze.

Autor dowodzi, że towarzystwa takie jak WTC stanowiły swoiste laboratoria nowoczesnej formy mieszczańskiego “dobrego towarzystwa” w jego polskim wydaniu, ściśle związanym z kontekstem zaborów. Teza, że sport stanowił dziedzinę wymykającą się władzy, która ze względu na nowość tych praktyk nie miała wyrobionych narzędzi prawnych, jest istotna nie tylko dla zrozumienia cyklizmu i sportu, lecz także innych sfer rodzącej się w XIX wieku kultury popularnej.” /prof. Dariusz Kosiński UJ/

Książka nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2019