Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu

Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu

Krzysztof Karpiński

WydawcaWydawnictwo Literackie
Miejsce wydaniaKraków
Rok wydania2019
EAN (ISBN)9788308069264
Opis w Katalogu Centralnym

Przestrzegał innych niewidomych przed pójściem w jego ślady, mówiąc tak o swojej pracy:

“Daje mi ona dużo satysfakcji i zadowolenia, ale jest szalenie trudna. Poza uzdolnieniami wymaga samozaparcia i wiary we własne siły. Najwięcej radości dają nowe osiągnięcia, które są wynikiem przede wszystkim żmudnej, wytrwałej pracy. Muzyk, nawet najlepiej przygotowany do występu, nigdy nie jest pewny, jak zareaguje publiczność i zawsze musi się liczyć z tym, że krytyka może być różna. Ten, kto chciałby wybrać zawód muzyka jazzowego, powinien się przedtem poważnie zastanowić, ponieważ niewidomy ma tu o wiele więcej trudności niż widzący. Nie może posługiwać się nutami i musi polegać na słuchu oraz pamięci muzycznej”.

Między pięknem muzyki a tragedią życia. Pierwsza  pełna biografia Mieczysława Kosza

Mieczysław Kosz –  cudowne dziecko, talent muzyczny światowego formatu, niewidomy pianista zmarły tragicznie w wieku 29 lat. Oto nowe, rozszerzone wydanie pierwszej, kultowej wśród fanów jazzu biografii legendarnego pianisty. To właśnie książka Krzysztofa Karpińskiego Tylko smutek jest piękny… zainspirowała Macieja Pieprzycę do stworzenia głośnego filmu Ikar. Legenda Mietka Kosza, który zdobył aż sześć nagród na 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

Kosz był niewidomy od wczesnego dzieciństwa. Wszystko, co osiągnął, zawdzięcza swojej pasji do muzyki. Grał, zarabiając na życie, koncertował, komponował, odbierał nagrody. Świat otwierał się na jego muzykę. Wielokrotnie porównywano go do Billa Evansa.  

Pamiętają  o nim lubelskie Roztocze, Kraków, Zakopane i Warszawa. Pamiętają miłośnicy jazzu.

W ostatni dzień maja 1973 roku pianista wypadł z okna swojego mieszkania i zginął na miejscu. Do dziś nie wiadomo, czy był to nieszczęśliwy wypadek, czy samobójstwo, ale Krzysztof Karpiński – rozmawiając z przyjaciółmi i współpracownikami Kosza – pomaga nam zrozumieć przyczyny tej tragedii.