Zawód położna. Zapiski z dyżurów

Zawód położna. Zapiski z dyżurów

Leah Hazard, tłum. Dorota Konowrocka-Sawa

WydawcaGrupa Wydawnicza Foksal
Miejsce wydaniaWarszawa
Rok wydania2019
EAN (ISBN)9788328067127
Opis w Katalogu Centralnym

“Niezależnie od własnych przekonań na temat definicji zdolności do przeżycia i wartości życia ludzkiego jako takiego na jego wczesnym etapie lekarze rozstrzygający na co dzień te moralne dylematy musza mieć jasne wytyczne, które pozwolą im zaplanować leczenie maksymalizujące szansę osiągnięcia przyzwoitych wyników.

Współczesna neantologia ustaliła granicę dwudziestu czterech tygodni, jasno wskazując personelowi medycznemu, w jaki sposób można i należy wspierać dzieci urodzone zbyt wcześnie, ale najnowsze postępy w tej dziedzinie zwiększyły przeżywalność bardzo małych wcześniaków, skutecznie tę granicę zacierając.

Mimo ryzyka niepełnosprawności w dalszym ciągu coraz więcej dzieci urodzonych w szarej strefie pomiędzy dwudziestym trzecim a dwudziestym czwartym tygodniem ciąży skutecznie się reanimuje i utrzymuje przy życiu, przezwyciężając kruchość tych maleńkich istot, ich niezdolność do samodzielnego oddychania, ssania czy w ogóle funkcjonowania bez poważnych ingerencji.”

Dwadzieścia godzin bez snu. Dziesięć bez jedzenia. I oddział wypełniony po brzegi przyszłymi matkami… Witaj w świecie położnej.

Poruszająca, ciepła, a równocześnie doprawiona zadziornym brytyjskim humorem i niesamowicie szczera książka Zawód położna jest przejmującym listem miłosnym do przyszłych mam oraz położnych, które towarzyszą kobietom w jednym z najważniejszych i najcudowniejszych momentów życia.