Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 50

tel.: 22 619 32 96 wew. 37
e-mail: bdz50@bppn.waw.pl

Cykl warsztatów komiksu w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 50

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 50 przy ul. Skoczylasa 9 zaprasza na cykl popołudniowych warsztatów komiksowych w październiku i listopadzie. Oferta przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży w wieku 9-14 lat.

Temat: “Praskie przygody komiksowe”.

Termin rozpoczęcia: 12 października 2019 r. (sobota) godzina 10:00-12:00.

Czas trwania: Cykl obejmuje 4 warsztaty (raz w tygodniu).

Zapisy telefoniczne: (22) 619-32-96 wew. 37.

O zapisie na zajęcia decyduje kolejność zgłoszeń.

Wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Opis warsztatów:

Zastanowimy się wspólnie nad różnymi aspektami mieszkania na Pradze, od miejsc, które dzieci odwiedzają, po sprawy szkolne, ważne obiekty praskie. Będą one punktem wyjścia do stworzenia krótkich form komiksowych.

Część teoretyczna przekazywana jest w trakcie warsztatów, podczas analiz prac uczestników. Na każdym z etapów powstawania komiksów przyglądamy się procesowi i dyskutujemy o:

– pomyśle

– zgraniu treści do formy plastycznej i umiejętności uczestnika

– umiejętności opowiadania klarownej i wciągającej historii

– technicznych aspektach komponowania pojedynczego kadru, zestawu kadrów, planszy,

kilku plansz

– liternictwie, typografii, czytelności.

Na koniec warsztatów uczestnicy będą mieli zrobione przez siebie komiksy, które mogą zabrać do domu lub możemy zawiesić je w bibliotece w ramach wystawy, np. po dwóch tygodniach uczestnicy mogliby odebrać je.

Biogram prowadzącego:

Daniel Chmielewski – rocznik 1983 r. Scenarzysta i rysownik. Autor wydanego w zeszłym roku komiksu ,”Ja, Nina Szubur”, zainspirowanego opowieścią Olgi Tokarczuk “Anna Inn w grobowcach świata”. Tworzy autobiograficzne eseje (“Zapętlenie”, “Zostawiając powidok wibrującej czerni”), komiksy naukowe (“Topografia uwagi” wraz z Zuzanną Kłyszejko) i dydaktyczne (“Czarne fale. Jak radzić sobie z depresją. Poradnik dla młodzieży” wraz z Katarzyną Szaulińską). Jest autorem książek “Burze kuchenne i Bestie bezsenne” (2017, Wydawnictwo Tadam, ilustracje: Maciej Łazowski) oraz “Miasto Złotej” (2018, Wydawnictwo Tadam, ilustracje: Magda Rucińska). Druga z nich znalazła się na liście bis w konkursie Książka Roku 2018 Polskiej Sekcji IBBY. Obecnie Chmielewski i Rucińska pracują nad jej animowaną adaptacją. Współpracuje z psychologami i trenerami przy komiksach motywacyjnych dla sportowców, regularnie prowadzi warsztaty z narracji, komiksu i rzeźby dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W chwili obecnej prowadzi zajęcia komiksowe dla dzieci w DK Kadr i w Centrum Kultury Wilanów na ul. Kolegiackiej i ul. Rzeczpospolitej.

Warsztaty są dofinansowane przez Muzeum Historii Polski – Program “Patriotyzm jutra” Projekt “Mieszkamy na Pradze” .