Małgorzata Rejmer laureatką Paszportów “Polityki” w kategorii literatura

Fot. Rafał Komorowski

Po raz 26. wręczono Paszporty “Polityki”. Nagrodę w kategorii “literatura” otrzymała pisarka i kulturoznawczyni Małgorzata Rejmer za książkę “Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii” (wyd. Czarne).

To reportaż o kraju udręczonym terrorem Envera Hoxhy, o ludziach skazywanych na zesłanie, o buntach w obozach pracy i tragicznych ucieczkach.  Wyróżnienie przyznano za “umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych i wytrwałość w poszukiwaniu właściwego języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji”. “To jest nadzieja dla Albanii, to jest ich wybór wolności (…). Jestem z nich bardzo dumna i chciałabym, żebyście tak też kojarzyli Albanię. Nie tylko trudne, ekstremalne czasy komunizmu i zniewolenia, ale także wolność i młodzi ludzie, którzy wychodzą na ulice i nie boją się walczyć o przyszłość” – podkreśliła Rejmer podczas gali.

Małgorzata Rejmer (ur. 1985) zadebiutowała powieścią “Toksymia”, za którą otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2013 roku opublikowała zbiór reportaży “Bukareszt. Kurz i krew”, za który otrzymała Nagrodę “Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia oraz Gwarancję Kultury TVP Kultura. Publikowała m.in. w “Dużym Formacie”, “Polityce”, “Gazecie Wyborczej” i innych tytułach prasowych.

W kategorii “literatura” nominowani byli również Olga Drenda za książkę “Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji” oraz Łukasz Zawada za “Fragmenty dziennika SI”.

Nazwiska laureatów za 2018 rok ogłoszono 8 stycznia w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Wśród pozostałych laureatów Paszportów “Polityki” znaleźli się Joanna Kulig, Marta Górnicka, Diana Lelonek, Aleksander Nowak, Dawid Podsiadło oraz studio panGenerator