Szepty zatoki

Powieść obyczajowa z nutą romansu. W jakimś sensie można powiedzieć, że mamy do czynienia z klasyką gatunku, to znaczy z zestawem przygód obowiązkowych, które musi przejść główna bohaterka. Oto ona (Matylda) rzuca wszystko, ale nie wyjeżdża w Bieszczady tylko nad morze – porzuciwszy dotychczasowe życie pod Krakowem.

Czytaj dalej

Wilno 1915. Dzień po dniu

Wilno to miasto o bogatej tradycji i kulturze. Okres największej świetności przeżywało niewątpliwie setki lat temu, za czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego, którego było stolicą. W okresie I Rzeczypospolitej powstał tam jeden z najstarszych polskich uniwersytetów założony przez króla Stefana Batorego. Do dziś polskie tropy są tam mocno obecne w architekturze i sztuce, a ponadto w samym mieście żyje kilkanaście procent osób przyznających się do polskich korzeni.

Czytaj dalej

Małgośka i jej stulecie

Małgorzata Blok była najstarszą mieszkanką Kiełpina. Zmarła w lutym 2023 roku w wieku prawie 102 lat. Zostawiła wspaniały list. Krótki cytat: “Dziękuję Wam wszystkim, którzy przybyliście na mój pogrzeb i proszę Was wspomnijcie o mnie w modlitwie”.

Czytaj dalej

Wszystko w porządku

Powieść graficzna oparta na autobiograficznym doświadczeniu autorki. 23 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Prezentowana pozycja jest wzorcowym przykładem literatury, z której można zrobić użytek z tej okazji. Warto zwrócić uwagę na proponowany na stronie wydawcy przedział wiekowy odbiorców: 14-100. Jest w tym pomyśle swoisty antydepresant, ale i cała prawda.

Czytaj dalej

Mogę usiąść w środku, kotku?

Zabawna historyjka dla najmłodszych: do lektury familijnej, dla samodzielnych w czytaniu i tych niesamodzielnych. Sama w sobie jest zresztą zachętą do czytania, ponieważ zaprezentowane zdarzenie osnute zostało wokół wspólnej lektury właśnie. Dziecięcy bohater zabiera się za czytankę wraz z przyjaciółmi ze świata fauny. Zanim usadowią się wygodnie na kanapie, będzie sporo śmiechu. Wydanie kartonowe, zaokrąglone rogi.

Czytaj dalej

Wszystko na darmo

Powieść Waltera Kempowskiego (1929-2007) – ważnego niemieckiego pisarza, autorka kilkudziesięciu książek. Warto wspomnieć o jego ciekawej biografii. Kempowski należał do Hitlerjugend, ale był zdystansowany do tej organizacji. Po wojnie aresztowało go NKWD i osiem lat spędził w zakładzie karnym w Budziszynie. Prezentowana pozycja jest powieścią o zmierzchu II wojny światowej, a więc i zmierzchu pewnego świata.

Czytaj dalej

W głowie mordercy. Zbrodnia, prawo i medycyna okiem psychiatry sądowego

Sohom Das to psychiatra, a zarazem biegły sądowy w dziedzinie psychiatrii, który popularyzuje wiedzę na ten temat jako publicysta i twórca kanału Youtube, na którym analizuje trudne przypadki kryminalne z perspektywy swojej specjalizacji medycznej.

Czytaj dalej

Ucisz swojego wewnętrznego krytyka. Historie z gabinetu terapeutycznego

Poradnik Julii Bueno, która prowadzi praktykę psychoterapeutyczną w Londynie, autorki głośnej i nagradzanej książki “O poronieniu, żałobie i ukojeniu” (p. 6/2023). Na potrzeby prezentowanej pozycji stworzyła osiem fikcyjnych osób. Są one kompozycją składającą się z rozmaitych problemów zdiagnozowanych przez autorkę we własnym gabinecie podczas rozmów z klientami. A więc to fikcja pozorna, tym bardziej że niejeden czytelnik rozpozna w nich siebie samego, skoro nawyk samokrytyki stał się tak powszechny.

Czytaj dalej

Wojna o Ukrainę. Wojna o świat

Kontynuacja bestselleru “Nadchodzi III wojna światowa” – książki wymuszającej na wydawcy niemal natychmiastowe dodruki. Ponownie treść podawana jest w formie dialogu między Jackiem Bartosiakiem i Piotrem Zychowiczem.

Czytaj dalej

Odyseja XX wieku: Sandor Marai – życie i dzieło

Biografia wybitnego węgierskiego pisarza (1900-1989), którego polskim wydawcą od 2000 roku jest Czytelnik. Teraz przyszła pora na książkę o nim samym pióra Tibora Meszarosa – historyka literatury, opiekuna dziedzictwa pisarza w Muzeum Literatury w Budapeszcie.

Czytaj dalej