Rozmaitości

Marek Górlikowski laureatem Nagrody im. Jana Jędrzejewicza

Laureatem siódmej edycji Nagrody im. Jana Jędrzejewicza został Marek Górlikowski za swoją książkę “Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój” (Znak), przedstawiającą losy Józefa Rotblata, polskiego fizyka, laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

Czytaj dalej

Czasopisma bibliotekarskie w Polsce

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego zapraszają na seminarium pt. Czasopisma bibliotekarskie w Polsce. Jubileusz 100-lecia “Bibliotekarza” i 70-lecia “Poradnika Bibliotekarza”.

Czytaj dalej

Czytaj PL – największa w Polsce akcja promująca czytelnictwo

1 listopada ruszyła 5. edycja akcji Czytaj PL, czyli największej w Polsce akcji promującej czytelnictwo. W listopadzie w kraju i poza jego granicami pojawiło się już kilka tysięcy żółtych plakatów, które umożliwiają darmowe wypożyczenie ebooków oraz audiobooków na cały miesiąc.

Czytaj dalej

Wrocław z tytułem Miasta Literatury UNESCO

Wrocław otrzymał 30 października 2019 roku tytuł Miasta Literatury UNESCO. Pierwszym polskim miastem, które dołączyło do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO był Kraków. W 2013 roku stolica Małopolski otrzymała tytuł Miasta Literatury UNESCO. W 2015 roku Katowice otrzymały ten tytuł w dziedzinie muzyki, w 2017 Łódź – w dziedzinie filmu.

Czytaj dalej

23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Setki wydawców, ponad 1000 godzin programu towarzyszącego – tak zapowiadają się 23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. W dniach 24-27 października EXPO Kraków zamieni się w największą księgarnię w Polsce.

Czytaj dalej

Nagroda Historyczna m.st. Warszawy 2019 – nominacje

Znamy 10 książek nominowanych do tytułu Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego! 

Czytaj dalej

Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Polska autorka została uhonorowana za “wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Czytaj dalej

Varsaviana Roku 2018/2019: Laureaci Konkursu im. Hanny Szwankowkiej

Poznaliśmy laureatki i laureatów konkursu im. Hanny Szwankowskiej. Nagrody “Varsaviana Roku” są wyrazem uznania warszawskiego środowiska historyków i bibliotekarzy dla żyjących autorów i redaktorów, wydawnictw oraz osób i instytucji zasłużonych dla popularyzacji książki varsavianistycznej.

Czytaj dalej

Mariusz Szczygieł laureatem Nagrody Literackiej Nike 2019

Nagrodę Literacką Nike 2019 otrzymała książka “Nie ma” Mariusza Szczygła. Uroczystość ogłoszenia laureata i wręczenia nagrody odbyła się w 6 października w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj dalej

II edycja Lauru im. Joanny i Jana Kulmów

To już II edycja Lauru im. Joanny i Jana Kulmów: Co za postać nie chce w książce zostać. Spotkanie z bohaterem literackim w bibliotece.

Czytaj dalej