Idea Bookcrossingu polega na nieodpłatnym przekazywaniu książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, na specjalnie do tego celu przygotowanych stołach lub regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Bookcrossing jest niekonwencjonalną formą popularyzowania czytelnictwa. To rodzaj ruchomej biblioteki, bez własnej siedziby, kart bibliotecznych i obowiązujących terminów. Książkę można wziąć, przeczytać i oddać lub nigdy jej nie oddawać. W niektórych przypadkach należy w zamian przynieść, przekazać coś od siebie, podzielić się swoim księgozbiorem. Wszystko oparte jest na wzajemnym zaufaniu i lojalności.
Często czytelnicy zgłaszają się do bibliotek z propozycją przekazania swojego księgozbioru. W 2012 roku, powstało w Bibliotece na Koszykowej Schronisko Książek, które przyjmuje od czytelników niepotrzebne książki i przekazuje je dalej, do nowych właścicieli. Codziennie, na półce usytuowanej przy wejściu do Biblioteki, wykładane są pozycje poszukujące spragnionych czytelników. Co miesiąc na stronie internetowej Biblioteki zamieszczana jest aktualna lista dostępnych książek. Nie obowiązuje tutaj zasada wzajemności. Książkę można wybrać z listy, zamówić droga mailową i odebrać osobiście w siedzibie Schroniska. Nie trzeba nic przynosić w zamian.
W ciągu pięcioletniej działalności przez Schronisko przewinęło się ponad 100 tys. pozycji. Jak zapewniają opiekunowie, Schronisko będzie działać do wyczerpania zapasów książek, na co jednak się nie zanosi, bo ofiarodawców i przyjaciół Schroniska ciągle przybywa.