Król Myszy

Król Myszy” to opowieść osadzona w dziewiętnastowiecznej rzeczywistości. Autorka zabiera nas na długi, zimowy spacer po zimowej Warszawie, nękanej przez Prusaków. Główny bohater, dwunastoletni Marcin Zięba, jest synem szewca. To dobry chłopak, sprytny, pracowity i uczynny. Nie chce jednak, tak jak ojciec, być szewcem.

Czytaj dalej

Nieźle się zapowiadało

Praca w telewizji dawała nieograniczone możliwości rozwoju. Można było wyjeżdżać za granicę, obserwować z bliska bieżące wydarzenia kulturalne. Zderzenie z inną rzeczywistością jeszcze bardziej uwydatniało polską biedę, szarzyznę, rywalizację, donosicielstwo. Suzin przestrzega czytelników przed współczesną telewizją. Pisze: „wyrosło z niego monstrum, trzymające nas żylastymi łapskami za gardło”. Z ekranu leją się same okropieństwa. To powoduje, że ludzie stają się jeszcze bardziej nerwowi. Głupstwa powiedziane z ekranu nabierają wagi dekretu....

Czytaj dalej

Wszechmogący. Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje

Po wojnie Zawada uczy się w szkole w Jarosławiu, a potem przenosi się z matką pod Jelenią Górę, do Przesieki. Nie jest jeszcze typem sportowca. Interesuje się filozofią, fizyką, fotografią. Uwielbia jeździć na rowerze. Jest przystojny, inteligentny. Imponuje rówieśnikom szeroką wiedzą. Lubi obracać się w dobrym towarzystwie.

Czytaj dalej

Gucio na tropie tajemnicy strychu

Autorka ze szczegółami opisuje całe gospodarstwo, rozmaite rośliny, kwiaty. Czytelnik uczy się obserwować przyrodę, nazywać różne gatunki zwierząt, szanować je i ochraniać. To bardzo pożyteczna lektura, która sprawi wiele przyjemności młodszym i starszym miłośnikom natury.

Czytaj dalej

Nie jesteś tym, co masz

Propozycja Walsh’a to coś więcej niż wielkie porządki. To poważny przegląd swojego majątku i uświadomienie sobie, że rzeczy nie są nam potrzebne do odgrywania ról społecznych.

Czytaj dalej

Bajki urłałckie

Owedyk powraca do ludowych podań, wychwala swojskość, naturalność. Bajki urłałckie opowiadają o chłopach i chłopkach, wiejskich głupkach i cwaniakach. Język, którym posługuje się autor, jest mieszanką różnych gwar, powiedzonek i korporacyjnego slangu.

Czytaj dalej

Wszystkie moje domy

Książka porusza ważne tematy, ale jest napisana lekko, z dystansem. Depresja splata się tu z momentami całkowitego spełnienia i szczęścia.

Czytaj dalej

Jestem dużym tatą

W opowieści Witka jest dużo ciepła, zwykłej, dobrej relacji między ojcem i córką. Autor nie szuka nadzwyczajnych zdarzeń, fantastycznych bohaterów, tajemniczych miejsc. Wystarczy codzienność, która składa się z ulotnych chwil, rozmów, refleksji nad przemijaniem.

Czytaj dalej

Prawdziwa kuchnia japońska

Szczególnie polecamy tę lekturę miłośnikom gotowania. Znajdziemy tutaj dużo zaskakująco prostych przepisów na podstawowe dania kuchni japońskiej. Książka jest bogato ilustrowana, dlatego lepiej się ją czyta z pełnym żołądkiem.

Czytaj dalej

Opowiastka o staruszku i psie

Ta prosta, wzruszająca historia pokazuje młodemu czytelnikowi jak bardzo smutna jest samotność. Każdy potrzebuje mieć obok siebie jakąś bliską istotę. Może to być zwierzę, pies, kot, a nawet ptak. W tle opowieści widzimy budzącą się do życia przyrodę, wiosenne kwiaty i ptaki wijące gniazda. Pory roku przemijają, a miłość psa do człowieka się nie zmienia.

Czytaj dalej