Daję słowo! Wędrówki po języku i literaturze

Ta książka zaprasza do tego, by wędrując po różnych tekstach rozpoznawać ważne słowa – takie, które pozwalają nam zrozumieć siebie, innych ludzi i świat, w którym żyjemy.

Czytaj dalej

Bajki od rzeczy

Wieloznaczny tytuł oznacza źródło opowieści i niecodzienną logikę, właściwą dzieciom. Są to opowieści czasem wesołe, czasem smutne, zawsze poetyckie, choć też oprowadzają po świecie. Ma się ochotę iść dalej, w towarzystwie dziecka, i czekać na kolejnych bohaterów codzienności, wiodących tajemne życie i prowadzących ciekawe rozmowy.

Czytaj dalej

Łowca autografów

Alex-Li Tandem jest brytyjskim Żydem chińskiego pochodzenia. Należy do pokolenia, które na własne życie patrzy jak na serial, a duchową pustkę zapycha imprezami i efekciarskimi hobby. Na tydzień przed piętnastą rocznicą śmierci ojca Alex przeżywa najdziwniejsze dni swojego życia: wyjeżdża do Nowego Jorku, by spełnić największe marzenie łowców autografów.

Czytaj dalej

Teologia przy rosole

Teologia nie jest nudną teorią. Teologia jest fascynującą podróżą, w której drogi Boga i drogi człowieka nieustannie się spotykają. Obiecujemy, że będzie to podróż bez komunałów, bez pojęć, których nikt nie rozumie, bez wyświechtanych regułek. Prawdopodobnie również bez takich odpowiedzi, których większość czytelników mogłaby się spodziewać.

Czytaj dalej

Na Giewont się patrzy

“Przy piecu się siedziało, światła nie było, ino świeca czy lampa naftowa. Trzeba było przykręcać knot, żeby naftę oszczędzać. Jak zimą była pełnia, to przy księżycu my czytali.”

Czytaj dalej

Kefir w Kairze

Bez względu na to, ile masz lat, już czas, by zacząć zwiedzać świat. Na podróże nie masz forsy? Czasu? Wystarczy spojrzeć do atlasu albo zakręcić raz globusem, a wtedy pomkniesz jednym susem do Azji albo Afryki – nie martw się upałem dzikim. Umówmy się, że na trzy-cztery skoczysz do którejś z dwóch Ameryk. Przebiegniesz truchtem Europę, w Australii też postawisz stopę. Zapytasz: “Czy to się tak da?” Odpowiedź zna...

Czytaj dalej

Mały Chopin

Zabawna, wierszowana opowieść o tym, jak mały Frycek stał się genialnym kompozytorem.

Czytaj dalej

Wilczek

Świat małego Wiktora, zwanego żartobliwie Wilczkiem (od piosenki Obława Jacka Kaczmarskiego) zmienia się w ciągu jednego dnia. Tajemniczy Wron sprawi, że w niedzielny poranek chłopiec nie obejrzy Teleranka, na który z niecierpliwością czeka, zabroni ludziom wychodzić z domu i zrani pluszowego psa.

Czytaj dalej

Warszawiacy

Zapraszamy na spacer po Warszawie, od tej najdawniejszej po taką, jaką znamy dzisiaj. Spotkacie tu najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych mieszkańców stolicy – królów i królowe, znanych pisarzy i wydawców, sławne aktorki, ważnych polityków i przedsiębiorców oraz wielkie naukowczynie.

Czytaj dalej

Jadzia

Jadzia jest wesołą i żywiołową dziewczynką, której fantazja często pakuje ją w kłopoty, ale też pomaga przeżyć trudne chwile. A tych przybywa – wybucha II woja światowa, znikają beztroska i poczucie bezpieczeństwa.

Czytaj dalej