Jak złodziej przyszła. Rozmowy i reportaże o starości

Ta napisana przez dwie polskie reportażystki trafna, dobrze skomponowana i ciekawa książka to propozycja przede wszystkim dla miłośników literatury faktu. Uwaga autorek skupia się tu na starości, pokazywanej w możliwie szerokich ujęciach.

Czytaj dalej

Wszystko na darmo

Ciekawa pozycja dla miłośników historii, powieści historycznej oraz niestandardowej prozy. Autorem prezentowanej książki jest niemiecki pisarz, nieznany dotąd (a szkoda) na polskim rynku wydawniczym. 

Czytaj dalej

Welewetka. Jak znikają Kaszuby

Niezwykle ciekawa propozycja z Serii Reporterskiej Wydawnictwa Poznańskiego to książka napisana przez reporterkę, tłumaczkę języka rosyjskiego i przede wszystkim – Kaszubkę. Jest to osobista i zarazem szeroka analiza fenomenu Kaszub, ich złożoności i niejednoznaczności. 

Czytaj dalej

Żuan Don. Biografia Jeremiego Przybory

Dziennikarka, publicystka z doktoratem z teorii muzyki i doświadczona biografistka (autorka książek o Kilarze i Góreckim) postanowiła przybliżyć czytelnikom postać Jeremiego Przybory –  osoby, bez której trudno sobie wyobrazić polską muzykę rozrywkową. 

Czytaj dalej

Moje życie z Simoną Kossak

Kolejna publikacja poświęcona niezwykłej członkini zasłużonego dla polskiej kultury rodu Kossaków. Simona – wyjątkowa kobieta, miłośniczka przyrody, obrończyni i badaczka naturalnych polskich ekosystemów – staje się w prezentowanej książce także modelką dla swego wieloletniego partnera – fotografa i przyrodnika – Lecha Wilczka.

Czytaj dalej

Wojna o Picassa. Jak sztuka nowoczesna trafiła do Ameryki

Proponujemy Państwa uwadze książkę naprawdę niezwykłą. Jej autorem jest amerykański dziennikarz, niezajmujący się na co dzień historią sztuki, ale redagujący artykuły o muzeach, artystach i wydarzeniach kulturalnych. Być może to właśnie ten dystans zawodowy zadecydował o tym, że prezentowana książka łączy wątki związane z historią sztuki, biografią Pabla Picassa, historią, gospodarką, a nawet socjologią.

Czytaj dalej

Wartka śmierć

Kryminalna seria autorstwa kryjącej się pod pseudonimem J.K. Rowling od lat cieszy się uznaniem czytelników. Jednym z głównych powodów popularności serii jest niezwykła postać głównego bohatera – detektywa Cormorana Strike’a – osoby o zaskakującym rodowodzie i ciekawym podejściu do życia. Na koniec bieżącego roku znana autorka przygotowała dla czytelników 7. tom serii – tom, który przez wielu wielbicieli cyklu uważany jest za jedną z najlepszych jego części. 

Czytaj dalej

Po drugiej stronie różdżki

Pełna humoru i zaskakującej jak na wiek autora dojrzałości opowieść o dorastaniu człowieka żyjącego w cieniu wielkiej sagi o Harrym Potterze. Książka opisywana przez wydawcę jako autobiografia Toma Feltona – odtwórcy roli Draco Malfoya w cyklu filmowym o małym czarodzieju – jest w istocie zbiorem anegdot i przemyśleń dotyczących wyjątkowej przygody filmowej autora.

Czytaj dalej

Vivian Maier. Niania, która zmieniła historię fotografii

Niezwykła publikacja, która z całą pewnością zadowoli miłośników fotografii i amatorów ciekawych opowieści biograficznych. Autorka książki poświęciła wiele lat życia na poszukiwania dotyczące przeszłości jednej z najbardziej tajemniczych fotografek – Vivian Maier.

Czytaj dalej

Rzym to ja

Kolejna na polskim rynku powieść hiszpańskiego filologa to jednocześnie hołd oddany światu antycznemu i świetnie napisana powieść obyczajowa. 

Czytaj dalej