Sigalin. Towarzysz odbudowy

Józef Sigalin budował Warszawę przez blisko czterdzieści lat. Wszystkie instytucje i inwestycje, które wyznaczały rytm powojennego życia miasta – Biuro Odbudowy Stolicy, Trasa W-Z, Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, Starówka, Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski. Trasa Łazienkowska, aż po dolinę Wisły – związane są w ten lub inny sposób z jego nazwiskiem.

Czytaj dalej

Sonnenberg

To nie tylko brawurowo i z poczuciem humoru opowiedziana historia życia kilkorga mieszkańców Budapesztu. To także hołd dla niezwykłej stolicy.

Czytaj dalej

Moja żydowska Warszawa – antologia tekstów

Ze wszystkich żydowskich skupisk największe i najbardziej tradycyjne to Polska;[…] w Polsce – Warszawa, a w Warszawie – róg Nalewajek i Gęsiej.

Czytaj dalej

Hanyski, czyli Śląskie babcie i wnuczki

Hanyski to trzecia książka autorki skierowana głównie do kobiet. Na podstawie wywiadów pomiędzy wnuczkami i babciami opisuje przemiany w życiu i obyczajowości Ślązaczek na przestrzeni minionych 50 lat. Książka jest ilustrowana archiwalnymi zdjęciami.

Czytaj dalej

Egoiści. Trzecia droga w kulturze polskiej lat 80.

Obraz ostatniej dekady PRL-u budzi zastrzeżenia i wątpliwości, których objaśnieniem zajmuje się autor na kartkach tej książki.

Czytaj dalej

Religie w kulturze popularnej Japonii

Analiza utworów popkultury przeprowadzona w tej publikacji, stanowiącej drugi tom serii dotyczącej kultury popularnej w Japonii, ma na celu wyjaśnienia pierwowzorów wątków religijnych w japońskich mangach i anime, umożliwiając odpowiedź na pytanie, co w danym utworze jest oryginalne i nowe, a co jest tylko powieleniem tradycyjnych wzorów.

Czytaj dalej

Mewa na patyku

Mewa na patyku to opowieść o życiu codziennym mieszkańców Sopotu w latach 1945-1960.

Czytaj dalej

Dzikie kiszonki i inne fermentacje

Kaja Nowakowska i Gosia Ruszkowska, blogerki znane jako Mead Ladies, radzą, jak bezpiecznie i smacznie fermentować to, co rośnie wokół nas (dzika marchew, lipa, bez lilak, boczniak, rdestowiec, żółtlica, głóg, stokrotka i wiele innych).

Czytaj dalej

Rok w ogrodzie

Książka o tym, w jaki sposób praca w ogrodzie, a także sama jego kontemplacja prowadza do głębokiej odnowy i czynią nas szczęśliwym.

Czytaj dalej

Rzeczy, których nie wyrzuciłem

Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań… Narrator porządkuje książki i rzeczy po zmarłej matce. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która umiała żyć wedle własnych zasad.

Czytaj dalej