Rzym to ja

Rzym to ja

Santiago Posteguillo

WydawcaWydawnictwo Otwarte
Miejsce wydaniaKraków
Rok wydania2023
EAN (ISBN)9788381353472
Opis w Katalogu Centralnym

Kolejna na polskim rynku powieść hiszpańskiego filologa to jednocześnie hołd oddany światu antycznemu i świetnie napisana powieść obyczajowa. Autor podjął się rekonstrukcji życia Juliusza Cezara – choć właściwie trafniejsze byłoby określenie, że wymyślił sobie to życie. Ze względu bowiem na niewielką ilość informacji, hiszpański pisarz tworzy biografię Cezara od dzieciństwa. Swą opowieść osadza jednak w znanej mu dobrze rzeczywistości starożytnego Rzymu. 

Wielką zaletą książki jest zaskakująca równowaga między elementami historycznymi, a obyczajowymi. Książka jest dzięki temu wciągająca, interesująca do ostatniej strony. Autor nie unika realizmu, a niektóre opisy stają się wręcz naturalistyczne, co tylko dopełnia wiarygodności obrazu.

Pod względem fabularnym książka może zaskakiwać. Autor koncentruje się na swoistym dojrzewaniu Juliusza Cezara – zarówno emocjonalnym, jak i politycznym. Tropiąc różne znane i wymyślone wątki z życia władcy, próbuje dociec źródeł inspiracji i elementów kształtujących Cezara. A to wszystko pokazane jest na tle intryg, emocjonalnych porywów i tajemniczych powiązań.