Wojna o Picassa. Jak sztuka nowoczesna trafiła do Ameryki

Wojna o Picassa. Jak sztuka nowoczesna trafiła do Ameryki

Hugh Eakin

WydawcaDom Wydawniczy Rebis
Miejsce wydaniaPoznań
Rok wydania2023
EAN (ISBN)9788380623163
Opis w Katalogu Centralnym

Proponujemy Państwa uwadze książkę naprawdę niezwykłą. Jej autorem jest amerykański dziennikarz, niezajmujący się na co dzień historią sztuki, ale redagujący artykuły o muzeach, artystach i wydarzeniach kulturalnych. Być może to właśnie ów dystans zawodowy zadecydował o tym, że prezentowana książka łączy wątki związane z historią sztuki, biografią Pabla Picassa, historią, gospodarką, a nawet socjologią.

Historia przedstawiana przez Hugh Eakina dotyczy w głównej mierze obecności sztuki współczesnej w Stanach Zjednoczonych. Wbrew przypuszczeniom, Ameryka lat 30. i 40. XX wieku była krajem o niezwykle konserwatywnym podejściu do awangardy malarskiej. Ilustracją tego są dwie biografie, stanowiące główne wątki książki. Pierwsza z nich to historia życia Johna Quinna – amerykańskiego adwokata, kolekcjonera dzieł sztuki i wybitnego promotora postimpresjonizmu. Jego zawiła droga walki o popularyzację sztuki nowoczesnej, która owocowała między innymi znaną wystawą The Armor Show w 1913 roku, nie przyniosła oczekiwanego przełomu w podejściu Amerykanów do modernizmu.

Dzieło Quinna w pewnym sensie kontynuował bohater drugiej części książki – Alfred H. Barr – historyk amerykański, który został twórcą i pierwszym dyrektorem Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku (MoMA). Od samego początku próbował on sprowadzić do Stanów Zjednoczonych dzieła Picassa, który był już wówczas tyleż znany w Europie, co kontrowersyjny – i to w większym stopniu ze względu na swoją osobowość, niż dzieła.

W toku relacjonowania walki o obecność Picassa w Ameryce, Hugh Eakin rysuje szerokie konteksty i przedstawia szereg osób zaangażowanych wówczas w świat sztuki. Wśród ciekawszych postaci można znaleźć na przykład Abby Aldrich Rockefeller – przedstawicielkę znanego rodu i filantropkę.