Wartka śmierć

Wartka śmierć

Robert Galbraith

WydawcaWydawnictwo Dolnośląskie
Miejsce wydaniaWrocław
Rok wydania2023
EAN (ISBN)9788327166234
Opis w Katalogu Centralnym

Kryminalna seria autorstwa kryjącej się pod pseudonimem J.K. Rowling od lat cieszy się uznaniem czytelników. Jednym z głównych powodów popularności serii jest niezwykła postać głównego bohatera – detektywa Cormorana Strike’a – osoby o zaskakującym rodowodzie i ciekawym podejściu do życia.  Na koniec bieżącego roku znana autorka przygotowała dla czytelników 7. tom serii – tom, który przez wielu wielbicieli cyklu uważany jest za jedną z najlepszych jego części.

Pod pewnymi względami “Wartka śmierć” nie będzie stanowić zaskoczenia dla osób znających poprzednie tomy – znajdziemy tu bowiem wszystkie najbardziej uznane wątki i motywy. Autorka po raz kolejny z pietyzmem buduje zawiłą intrygę i przedstawia ją – dzięki swojemu talentowi – we wciągającej formie. Tym razem jednak przenosi znakomitą część akcji w zupełnie nową scenerię, gdyż para detektywów próbuje rozwikłać sprawę związaną z działalnością sekty z Norfolk. Robin Ellacott staje się agentką, która przenika w struktury sekty i od środka próbuje znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania związane ze sprawą. J.K. Rowling podchodzi do tematu z dużą odpowiedzialnością, próbując zdemaskować mechanizmy działania sekty i  wytropić cechy predestynujące ludzi do wstępowania do takich organizacji. Nie znajdziemy tu jednak uproszczeń i naiwnych odpowiedzi, co najwyżej poszerzenie perspektywy.

Wisienką na torcie jest dalszy rozwój relacji między głównymi bohaterami, który – jak zawsze – okaże się nieprzewidywalny.