Żuan Don. Biografia Jeremiego Przybory

Żuan Don. Biografia Jeremiego Przybory

Maria Wilczek-Krupa

WydawcaZnak
Miejsce wydaniaKraków
Rok wydania2023
EAN (ISBN)9788324063307
Opis w Katalogu Centralnym

Dziennikarka, publicystka z doktoratem z teorii muzyki i doświadczona biografistka (autorka książek o Kilarze i Góreckim) postanowiła przybliżyć czytelnikom postać Jeremiego Przybory –  choć nie muzyka, to osoby, bez której trudno sobie wyobrazić polską muzykę rozrywkową. Proponowana książka jest rozległą, szczegółową biografią artysty, uzupełnioną o wspomnienia i liczne fotografie. 

Pozycję tę polecamy przede wszystkim osobom, które nie zetknęły się dotąd z postacią Jeremiego Przybory – nie czytały jego “Memuarów” czy korespondencji z Agnieszką Osiecką. Książka ta bowiem stanowi kompendium znanej i dostępnej wiedzy o artyście, zebranej w przystępnej, atrakcyjnej formie. Jest to tym wartościowsza propozycja, że poza niekwestionowanym talentem, Przybora posiadał także nietuzinkową osobowość, ciekawy życiorys i mnóstwo fascynujących relacji z artystami o uznanym dorobku. Autorka rekonstruuje życie Jeremiego Przybory, jednakową uwagą darząc zarówno jego warsztat i osiągnięcia artystyczne, jak i liczne miłostki. Jest to zatem biografia uniwersalna, świetnie napisana i po prostu ciekawa, bo opisująca ciekawego człowieka.

Miłośnicy Jeremiego Przybory jednak nie znajdą tu wielu nowych informacji. Poszczególne etapy życia artysty są dość dobrze naświetlone, szczególnie w jego “Memuarach”. Kompleksowe ujęcie zawartych tam informacji z zapisami rozmów, wnioskami płynącymi z wywiadów czy wspomnianymi fotografiami powodują jednak, że choć książka nie będzie źródłem wiedzy dla znawców, to bez wątpienia – okazją do bliższego przyjrzenia się artyście.