Vivian Maier. Niania, która zmieniła historię fotografii

Vivian Maier. Niania, która zmieniła historię fotografii

Ann Marks

WydawcaZnak Litera Nova
Miejsce wydaniaKraków
Rok wydania2023
EAN (ISBN)9788324074006
Opis w Katalogu Centralnym

Niezwykła publikacja, która z całą pewnością zadowoli miłośników fotografii i amatorów ciekawych opowieści biograficznych. Autorka książki poświęciła wiele lat życia na poszukiwania dotyczące przeszłości jednej z najbardziej tajemniczych fotografek – Vivian Maier. Udało jej się zrekonstruować sporą część życiorysu artystki, choć oczywiście nadal wiele motywów pozostaje niewyświetlonych. Jedno jest jednak pewne – fotografka miała wyjątkowy talent, którego rozwijaniu oddawała się niejako na marginesie własnego życia. Dziś jednak to właśnie jej spuścizna artystyczna stanowi niekończącą się inspirację dla wielu młodych fotografów.

Dzięki publikacji Ann Marks na zainspirowanie się postacią Vivian Maier mają szansę także laicy w zakresie fotografii. Autorka bowiem przeplata swoją opowieść znanymi i nieznanymi zdjęciami artystki i nierzadko tłumaczy, na czym polega ich wyjątkowość. Robi to jednak w wyważony i naturalny sposób, dzięki czemu książkę dobrze się czyta. 

Ciekawym uzupełnieniem książki jest także opowieść o dziennikarskim śledztwie, jakie prowadziła autorka. Nie stanowi ona odrębnej części, ale jest harmonijnie wkomponowana w całość narracji. 

Książka jest pięknie wydana, zawiera dokumenty i niemal 400 zdjęć, z których część jest publikowana po praz pierwszy.