Jak złodziej przyszła. Rozmowy i reportaże o starości

Jak złodziej przyszła. Rozmowy i reportaże o starości

Elżbieta Strzałkowska, Grażyna Latos

WydawcaWydawnictwo Poznańskie
Miejsce wydaniaPoznań
Rok wydania2024
EAN (ISBN)9788368045154
Opis w Katalogu Centralnym

Ta napisana przez dwie polskie reportażystki trafna, dobrze skomponowana i ciekawa książka to propozycja przede wszystkim dla miłośników literatury faktu. Uwaga autorek skupia się tu na starości, pokazywanej w możliwie szerokich ujęciach. Warstwę prywatną, intymną, zapewniają rozmowy z ludźmi w podeszłym wieku oraz ich opiekunami. Szczególnie ten drugi typ rozmówców jest niezwykle interesujący. Rzadko bowiem mówi się o brzemieniu trudnej i dewastującej roli opiekuna, w którą wcielają się rodziny i bliscy. Warstwę refleksyjną stanowią rozmowy z pracownikami hospicjum snującymi rozważania niemal psychologiczne. 

Obraz dopełniony jest warstwą systemową, medyczną. Lekarze (nie tylko geriatrzy) dzielą się z czytelnikiem gorzką prawdą o nieudolności polskiego systemu opieki zdrowotnej w stosunku do osób starszych. 

Przedstawione w książce obrazy budzą niepokój i współczucie. Za zdawkowymi, niekiedy zbyt powierzchownymi wypowiedziami różnych bohaterów, wyraźnie widać te dwa typy uczuć: współczucie dla osób starszych i strach przed starością, przed którą wszak nie ma ucieczki. Książka skłania do rozważań i pokazuje nieoczywiste aspekty codzienności znacznej części społeczeństwa.