Welewetka. Jak znikają Kaszuby

Welewetka. Jak znikają Kaszuby

Stasia Budzisz

WydawcaWydawnictwo Poznańskie
Miejsce wydaniaPoznań
Rok wydania2023
EAN (ISBN)9788367891387
Opis w Katalogu Centralnym

Niezwykle ciekawa propozycja z Serii Reporterskiej Wydawnictwa Poznańskiego to książka napisana przez reporterkę, tłumaczkę języka rosyjskiego i przede wszystkim – Kaszubkę. Jest to osobista i zarazem szeroka analiza fenomenu Kaszub, ich złożoności i niejednoznaczności. 

Punktem wyjścia rozważań autorki są rzecz jasna osobiste doświadczenia. Stają się one tu jednak źródłem rzetelnej, krytycznej wiedzy na temat specyfiki życia i mentalności Kaszubów, nie zaburzając jednocześnie obiektywizmu oceny. Stasia Budzisz nie jest bowiem wielbicielką swojego regionu i jego mieszkańców. Sama żyjąc z – jak to określa – kaszubskim kompleksem, próbuje zracjonalizować doświadczenia historyczne, odmienność terytorialną i mentalnościową mieszkańców północnej Polski oraz w jakiś sposób ją wyjaśnić. 

Nie jest to zadanie proste. Po pierwsze dlatego, że Kaszuby stanowią tygiel wielokulturowości, trudnych dziejów, mieszaniny tradycji. Po drugie zaś dlatego, że – w przeciwieństwie do mieszkańców Podlasia czy Podkarpacia – nie kultywują własnej specyfiki. Autorka analizuje ten fenomen sięgając po niełatwe tematy i odsłaniając chowane, wstydliwe tematy.

Książka bardzo potrzeba i poruszająca rzadko podnoszone kwestie.