Wszystko na darmo

Wszystko na darmo

Walter Kempowski

WydawcaArtRage
Miejsce wydaniaWarszawa
Rok wydania2023
EAN (ISBN)9788367515399
Opis w Katalogu Centralnym

Ciekawa pozycja dla miłośników historii, powieści historycznej oraz niestandardowej prozy. Autorem prezentowanej książki jest niemiecki pisarz, nieznany dotąd (a szkoda) na polskim rynku wydawniczym. We “Wszystko na darmo” daje on niezwykłe świadectwo nastrojów i wydarzeń mających miejsce na Prusach Wschodnich w 1945 roku.

Świadomość klęski, zbliżającej się Armii Czerwonej, odwrót wojsk niemieckich i nastrój schyłku dotychczasowego życia to główne elementy emocjonalnego tła przedstawionego w książce. Na przykładzie mieszkańców podupadającego dworu pod Elblągiem, autor demaskuje regionalną mentalność i kondycję człowieka w obliczu II wojny światowej oraz jej konsekwencji. To oczywiście tylko jedna z możliwych linii interpretacji tej przedziwnej opowieści o ludziach, wojnie, upadku i jego następstwach. Autor bowiem nie narzuca ocen. Opowiadając historię Prus Wschodnich pozostaje możliwie obiektywny, beznamiętny i zdystansowany. 

Ciekawy jest zarówno pomysł, fabuła, jak i sposób ujęcia tematu. Nietuzinkowy język, narracja miejscami odbiegająca od normy i przeplatanie obrazów, wątków i motywów powodują, że książka może nie jest łatwa do czytania, ale z pewnością interesująca i ważna.