Wszystko na darmo

Powieść Waltera Kempowskiego (1929-2007) – ważnego niemieckiego pisarza, autorka kilkudziesięciu książek. Warto wspomnieć o jego ciekawej biografii. Kempowski należał do Hitlerjugend, ale był zdystansowany do tej organizacji. Po wojnie aresztowało go NKWD i osiem lat spędził w zakładzie karnym w Budziszynie. Prezentowana pozycja jest powieścią o zmierzchu II wojny światowej, a więc i zmierzchu pewnego świata.

Czytaj dalej

W głowie mordercy. Zbrodnia, prawo i medycyna okiem psychiatry sądowego

Sohom Das to psychiatra, a zarazem biegły sądowy w dziedzinie psychiatrii, który popularyzuje wiedzę na ten temat jako publicysta i twórca kanału Youtube, na którym analizuje trudne przypadki kryminalne z perspektywy swojej specjalizacji medycznej.

Czytaj dalej

Ucisz swojego wewnętrznego krytyka. Historie z gabinetu terapeutycznego

Poradnik Julii Bueno, która prowadzi praktykę psychoterapeutyczną w Londynie, autorki głośnej i nagradzanej książki “O poronieniu, żałobie i ukojeniu” (p. 6/2023). Na potrzeby prezentowanej pozycji stworzyła osiem fikcyjnych osób. Są one kompozycją składającą się z rozmaitych problemów zdiagnozowanych przez autorkę we własnym gabinecie podczas rozmów z klientami. A więc to fikcja pozorna, tym bardziej że niejeden czytelnik rozpozna w nich siebie samego, skoro nawyk samokrytyki stał się tak powszechny.

Czytaj dalej

Wojna o Ukrainę. Wojna o świat

Kontynuacja bestselleru “Nadchodzi III wojna światowa” – książki wymuszającej na wydawcy niemal natychmiastowe dodruki. Ponownie treść podawana jest w formie dialogu między Jackiem Bartosiakiem i Piotrem Zychowiczem.

Czytaj dalej

Odyseja XX wieku: Sandor Marai – życie i dzieło

Biografia wybitnego węgierskiego pisarza (1900-1989), którego polskim wydawcą od 2000 roku jest Czytelnik. Teraz przyszła pora na książkę o nim samym pióra Tibora Meszarosa – historyka literatury, opiekuna dziedzictwa pisarza w Muzeum Literatury w Budapeszcie.

Czytaj dalej

Wy-twórcy książek. Historia społeczności wydawniczej w czasach PRL-u

Warta swojej ceny bogato ilustrowana praca zbiorowa na temat rynku wydawniczego w epoce PRL.

Czytaj dalej

Dni, tygodnie i miesiące z sową, jeżem i zającem: łatwa nauka dni tygodnia, miesięcy i pór roku

Autor w inteligentnych rymowankach powtarza nazwy dni tygodni, miesięcy i pór roku tyle razy, że dzieci powinny je w końcu zapamiętać – zwłaszcza te mające z tym większy problem. Gdyby tak chodziło o tabliczkę mnożenia, to i dorośli mogliby skorzystać.

Czytaj dalej

Szczęśliwcy

Nominowana do Nagrody Bookera 2021 powieść somalijsko-brytyjskiej pisarkiej odwołuje się do prawdziwych wydarzeń w Tiger Bay, Cardiff, w 1952 roku. Wtedy to młody somalijski marynarz (Mahmood Mattan) został niesłusznie oskarżony o morderstwo żydowskiej sklepikarki. “Upiorny kolonialny układ, w ramach którego prawda nie jest zdolna pokonać niesprawiedliwości. Jeśli powieść może być narzędziem pomsty, to Szczęśliwcy właśnie nim są”.

Czytaj dalej

Nitrogliceryna niepokoju. Reportaże, portrety, rozważania o dziennikarstwie

Na “Nitroglicerynę niepokoju” składa się wybór tekstów przygotowany specjalnie dla polskiego czytelnika. Taki przekrój pozwala na poznanie różnych tematów i to bardzo dobrze. Elementy historii Argentyny przeplatają się ze świetnymi tekstami o konkretnych osobach.

Czytaj dalej

Grunge. Bękarty z Seattle

Rzetelne opracowanie i wprowadzenie do w sumie krótkiego epizodu w historii muzyki rockowej, ale jakże ważnego po dziś dzień.

Czytaj dalej