Stare radio. Wszystko gra!

Drugi tomik w serii, w której autorki przybliżają młodym czytelnikom przedmioty, których ci już raczej nie zobaczą w czasie codziennego użytkowania, a które kiedyś były wszędzie. Tym razem Eliza Piotrowska i Joanna Gębal wzięły na warsztat sławne lampowe radio z zielonym okiem.

Czytaj dalej

Niki Lauda. Naznaczony

Opowieść o karierze wybitnego austriackiego kierowcy wyścigowego, trzykrotnego mistrza najbardziej prestiżowej Formuły 1 to poprowadzona ze swobodą, którą daje doskonała znajomość tematu narracja dla wszystkich zainteresowanych motosportem.

Czytaj dalej

Bieg z zagadkami

Autorzy po raz kolejny łączą odrobinę przewrotną grę z konwencją bajki zwierzęcej z humorem i sposobem budowania akcji przywodzącym trochę na myśl poetykę „Alicji w Krainie Czarów”. Tym razem poczciwy Lisek i jego rezolutny przyjaciel Prosiaczek, wezmą udział w tytułowym biegu z zagadkami urządzanym przez pudłońce

Czytaj dalej

Inni ludzie

Autorka świetnie zapanowała nad skomplikowaną intrygą, wyzyskując w dodatku narracyjną „przeplatankę” do zbudowania suspensu, który zmusza czytelnika do kompulsywnego przewracania stron. Cieszy niebanalna intryga, udane postacie i niezła psychologia.

Czytaj dalej

Co się stało w Jonestown?

Jeff Guinn znakomicie wywiązał się ze wszystkich autorskich obowiązków – odtwarza szczegółowo historię Świątyni Ludu i jej przywódcy, tworząc jednocześnie uniwersalne studium mechanizmów działania sekty.

Czytaj dalej

Archipelag Lewiatana

“Zabił – młody”. W takim skrócie można ująć punkt wyjścia odmierzanej liturgią godzin powieści Marcina Cieleckiego (I raz na liście tego eseisty, poety, nauczyciela), parafrazując przy okazji początek “Kordiana”. Bohater (Bartek Ostrowski) dokonuje morderstwa z premedytacją w piwnicy jednego z olsztyńskich bloków.

Czytaj dalej

Obudzę się na Shibui

Genialny debiut Anny Cimy – czeskiej autorki, absolwentki japonistyki na Uniwersytecie Karola w Pradze, mieszkającej obecnie w Japonii. Po lekturze powieści można wróżyć pisarce karierę międzynarodową. Póki co, musi się zadowolić trzema najważniejszymi nagrodami w Czechach, między innymi Magnesia Litera (2019) za odkrycie roku.

Czytaj dalej

Sekretne życie introwertyków

Jennifer Granneman to założycielka największej społeczności introwertyków na świecie, zwanej “Introvert, Dear”. Można powiedzieć, że jako autorka prezentowanej pozycji znalazła się we właściwym miejscu.

Czytaj dalej

Warstwy

Wzorce należy czerpać od najlepszych. Jak wysoką jakością to czasem owocuje, dowodzi Marta Szloser w najnowszej publikacji “Warstwy”. Autorka oparła swój picturebook na stylu Iwony Chmielewskiej, prawdziwej mistrzyni gatunku.

Czytaj dalej

Anegdota o istnieniu

Biblioteka Krytyki Literackiej Kwartalnika “Nowy Napis” ma już dość bogaty dorobek. Literaturoznawcom publikującym w tej serii krótkie monografie przyświeca bardzo światły cel. Mianowicie, chodzi o przywrócenie polskiej klasyce literackiej – ale raczej tej zapomnianej lub będącej w fazie zapominania – należnego jej miejsca.

Czytaj dalej