Dookoła Bałtyku. 100 pomysłów na przygodę życia

W książce znajdziemy zbiór tekstów łączących cechy reportażu z tradycyjną informacją turystyczną (miejsca wypoczynkowe, miejscowe atrakcje, info związane z danym regionem, jego historią i kuchnią). Sezon urlopowy już od dawna w pełni, ale nad Bałtykiem można przecież wypocząć również jesienią i zimą, gdy plaże pustoszeją. W gruncie rzeczy zatem prezentowana pozycja może służyć jako drogowskaz przez okrągły rok.

Czytaj dalej

Pogo

Mocny reportaż Jakuba Sieczki – anestezjologa, socjologa, koordynatora akcji “Medycy na granicy” z ubiegłorocznej jesieni. “Pogo” to żywy zapis codzienności z uwzględnieniem życia nocnego w pracy w warszawskim pogotowiu ratunkowym. Autor teraz pracuje w szpitalu, ale spędził wystarczająco dużo czasu w stołecznych karetkach, żeby móc przekształcić zdobyte doświadczenia w książkę.

Czytaj dalej

Kraina za mostem

Autorka pokazała dwie strony medalu, jakby dwa modele wychowania – w tym jeden ewidentnie utrzymany w nurcie antypedagogiki. Uczyniła to z wielką klasą oraz równowagą między różnymi możliwościami.

Czytaj dalej

Przypadłość

Bardzo dobry horror psychologiczny Tomasza Sablika, znanego też pod pseudonimem T. S. Tomson. Lektury tej powieści nie należy zaczynać od posłowia. Jeśli czytelnik zachowa całość układu chronologicznego, nie ulegnie pokusie, nie zerknie zbyt wcześnie na ostatnie słowa autora – przeżyje przynajmniej mały szok.

Czytaj dalej

Bocian. Biografia nieautoryzowana

Bocian został zdemaskowany. Dokonało tego dwóch znakomitych biologów w książce o genialnym tytule “Bocian. Biografia nieautoryzowana”. Gdyby jednak te wspaniałe ptaki potrafiły mówić lub pisać, bez wątpienia recenzowaną publikację by autoryzowały.

Czytaj dalej

Korytarz kości

Drugi tom przygód Cassidy Blake. To świetna seria z dreszczykiem. Bohaterka podróżuje po europejskich miastach wraz z rodzicami, którzy realizują program telewizyjny o nawiedzonych miejscach.

Czytaj dalej

Zapomniani. Chłopi w Wojsku Polskim

Popularyzatorska książka Piotra Korczyńskiego – jednego z najaktywniejszych popularyzatorów historii w Polsce, zapewne też jednego z najlepszych – wpisuje się w nurt historii ludowej; tak hołubionej w ostatnich latach strategii autorskiej wśród historyków, zataczającej zresztą coraz szersze kręgi (patrz: najnowszy numer kwartalnika filmoznawczego “Pleograf”).

Czytaj dalej

Szlak szczurów. Historia ucieczki nazistowskiego oprawcy

Znakomita książka z pogranicza dziennikarstwa śledczego i literatury stricte historycznej. Philippe Sands – profesor prawa i czynny adwokat – z pasją przedstawia odrażającą postać Otto Wachtera: szefa dystryktu krakowskiego i Dystryktu Galicja Generalnego Gubernatorstwa, odpowiedzialnego za eksterminację tutejszej ludności i masowe kradzieże polskich dóbr kultury. Autor przedstawia bardzo dokładną biografię oprawcy zza biurka, który nigdy nie został rozliczony przed sądem.

Czytaj dalej

Kontener

Solidna dawka literatury gatunkowej dla miłośników dobrego, ambitnego kryminału. Pozytywne wyróżnienie na tym rynku jest coraz trudniejsze, a już w krajach nordyckich graniczy z cudem. “Kontener” napisało małżeństwo. W duecie zawsze raźniej, można też nawzajem przerzucać się pomysłami. Ten projekt się udał. Ollikainenowie dostarczyli literackiej rozrywki na bardzo wysokim poziomie, łączą kryminał z najlepszymi cechami powieści obyczajowej.

Czytaj dalej

Cynowy rycerzyk

Emilia Kiereś w “Cynowym rycerzyku” pozostaje wierna nadrzędnej idei, jaka przyświeca jej twórczości. Brzmi ona następująco: “Staram się jednak, żeby na pierwszym planie zawsze była przygoda albo zagadka; poważne zagadnienia wyglądają z tła, od czasu do czasu tylko przenikając do działań i rozmów bohaterów”. Te słowa dobrze oddają historię przedstawioną w prezentowanej pozycji.

Czytaj dalej