Premierzy

Bardzo przyjemna w lekturze książka Adama Podlewskiego, który specjalizuje się w prozie historycznej – w lekkiej konwencji, ale rzetelnym warsztatem. Tytuł odnosi się do członków ekipy, która zorganizowała 26 września 1908 roku Akcję pod Bezdanami, kiedy to Organizacja Bojowa Polskiej Partii Socjalistycznej dokonała napadu na rosyjski pociąg pocztowy, przewożący pieniądze z Królestwa Polskiego do Petersburga. W akcji wzięło udział czterech przyszłych premierów.

Czytaj dalej

Zabójstwo Narutowicza. Kres demokracji w II RP

Publikacja z okazji setnej rocznicy zabójstwa Gabriela Narutowicza składa się z materiałów archiwalnych (prasa, pamiętniki, wspomnienia polityków i ludności cywilnej, a także artystów) pochodzących z okresu międzywojennego. Są one bezpośrednio powiązane z wydarzeniami z grudnia 1922 roku – gdy po raptem kilku dniach urzędowania Narutowicz zakończył prezydenturę w grobie.

Czytaj dalej

Kryptowaluty dla zabieganych

Michał Zajda od wielu lat pracuje w IT. Literówka w dedykacji to w zasadzie jedyny błąd autora i  wydawnictwa. O kryptowalutach każdy coś tam słyszał, ich napór jest coraz silniejszy, może jeszcze nie najwyższa pora czegoś się o nich dowiedzieć, ale warto przyglądać się temu zjawisku z większą uwagą.

Czytaj dalej

Wałęsa. Gra o wszystko

Czytanie biografii Lecha Wałęsy to niezła zabawa. Nie chodzi wyłącznie o bohatera książki, ale o grę, którą prowadzi z czytelnikiem autor – dziennikarz i reżyser Krzysztof Brożek. Rozpoczyna od bezpośredniego zwrotu do czytelnika. Ma on wybrać dwa motta spośród wielu podanych, które jego zdaniem najlepiej pasują do Wałęsy. W trakcie lektury może oczywiście zmienić decyzję i wybrać inne.

Czytaj dalej

Mocarne maszyny

Przyjemna dla oka i umysłu publikacja, którą uhonorowano nagroda norweskiego Ministerstwa Kultury za najlepszą książkę popularnonaukową dla dzieci i młodzieży, jak również nominacją do Brageprisen – prestiżowej w Norwegii nagrody literackiej. Mali miłośnicy motoryzacji, ale w zdecydowanie największym formacie, będą zachwyceni.

Czytaj dalej

O kurza twarz!

Druga część cyklu o perypetiach rodziny Ogórków – do której w części pierwszej dołączyła grupa wesołych kur. Kontynuacja utrzymana jest w identycznym klimacie co jedynka.

Czytaj dalej

Italia na talerzu

W ten poradnik włożono ogrom pracy. Poradnik zresztą to chyba za małe słowo, ale niech będzie. Książka – według danych z tylnej strony okładki – waży 5 kilogramów, do tego wydana w dużym formacie. W jednej dłoni utrzymać jej nie sposób. W środku oczywiście roi się od przepisów, ale raczej to nie one są najważniejsze.

Czytaj dalej

Wawel. Biografia

Opasła, ale popularyzatorska publikacja znanego z gawędziarskiego stylu historyka, Kamila Janickiego. “Na samym początku był potwór” – tak zaczyna się ta książka będąca podróżą przez wieki i zmieniające się kształty mieszkańcy oraz wnętrza Wawelu – najsłynniejszego zamku na terenie Polski. Janicki zaczyna więc od czasów najdawniejszych, czasów smoczych. W opisie zachowuje chronologię, całość kończy na 1945 roku, ponieważ – jak twierdzi – ciąg dalszy musiałby stać się już osobną...

Czytaj dalej

Moja żona nie tańczy. Opowiadania wybrane

Zbiór opowiadań poczytnej w Polsce autorki, choć nieżyjącej od 1976 roku. Zebrane tu krótkie formy może nie powalają równym poziomem, ponieważ publikacja zawiera też juwenilia, które jednak szkoda byłoby pominąć. Wiadomo jednak, że na nich pisarka dopiero doskonaliła warsztat. Teksty pochodzą z lat 1944-1963. To intymne fabuły prosto z wnętrza pełne teoretycznie prostych historii zwyczajnych ludzi.

Czytaj dalej

W cieniu radioaktywnej chmury. Konsekwencje katastrofy czarnobylskiej w Polsce

Książka pracownika Oddziału IPN we Wrocławiu. Sądzę, że jest najciekawszą publikacją Instytutu w ostatnich latach – zwłaszcza z perspektywy bibliotecznej. Dworaczek użył aparatu naukowego do napisania pracy, która może zainteresować całe mnóstwo czytelników – na co dzień stroniących od książek akademickich.

Czytaj dalej