Kamogawa. Tropiciele smaków

Bohaterowie – ojciec (emerytowany policjant; gotujący) i córka (sprawująca, rzekłbym, opiekę administracyjną nad rodzinnym biznesem) – prowadzą małą restaurację. Ktoś powie: cóż za kolejny kameralny banał. Ale! Po wejściu do środka wszystko się zmienia. Klienci bowiem nie tylko są głodni.

Czytaj dalej

Gierek. Droga do władzy

Prezentowana pozycja to biografia naukowa Edwarda Gierka, w zasadzie jej pierwsza część, która kończy się – zgodnie z tytułową sugestią – na przejęciu władzy w 1970 roku. Prawdopodobnie autor wyda tom drugi.

Czytaj dalej

Listy 1964-1988. Sławomir Mrożek, Józef Czapski

Blisko sto niepublikowanych dotąd listów, które napisali do siebie giganci literatury polskiej: Sławomir Mrożek i Józef Czapski. Publikacje epistolarne od lat są solą tej ziemi, może nawet trochę już nużą, ale ten przypadek wyróżnia się w gąszczu innych przypadków.

Czytaj dalej

Świat pociągów

Autora tej intrygującej publikacji możemy pamiętać ze świetnego cyklu “Przygoda w pociągu”. Można powiedzieć, że stał się on literackim specjalistą od pociągów. Na właściwe “tory” miał zapewne wpływ, że dorastał w pobliżu linii kolejowej. Ilustrator Sam Brewster podobnie jest miłośnikiem pojazdów szynowych. Wspólne dzieło pasjonatów kolejnictwa zawiera opis dwunastu najsłynniejszych tras kolejowych na świecie.

Czytaj dalej

Phil Defer

Klasyka komiksu familijnego. Samo wydawnictwo podsumowuje przeznaczenie czytelnicze jednym słowem: wszyscy.

Czytaj dalej

Króliki Ludwiki. Opowiastki gramatyczne

Lektura z przeznaczeniem – jak odnotował wydawca – dla dzieci z klas I-IV, ale konia z rzędem dla tego kto nie jest praktykującym nauczycielem języka polskiego i pamięta wszystkie zagadnienia gramatyczne, o których mowa w książeczce “Króliki Ludwiki. Opowiastki gramatyczne”.

Czytaj dalej

Odlotowe gołębie łapią bandytów

Pierwsza część cyklu “Odlotowe gołębie” to bardzo dynamiczna, pełna zwrotów akcji opowieść o bohaterskich gołębiach, które strzegą swojej okolicy niczym służby porządkowe.

Czytaj dalej

Rytuały. Pozornie bezsensowne działania, które nadają życiu sens

Publikacja antropologa i kognitywisty z Uniwersytetu Conneticut, który prowadzi badania nad przejawami rytuałów w życiu ludzi, w rozmaitych kulturach, miejscach, etc. Doświadczenie autora widać na przestrzeni całej książki, w której zaprezentował szereg przeróżnych rytuałów z całego świata.

Czytaj dalej

Ubierałam arabskie księżniczki

“Ubierałam arabskie księżniczki” to powieść autobiograficzna, tyle że ograniczona do jednego wątku. Ewa Minge wykorzystuje w niej doświadczenia zdobyte podczas pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie organizowała prywatny pokaz mody dla księcia Zahira w Abu Zabi, na zaproszenie tegoż księcia. Modelek szukała we Włoszech i ten fakt dokumentuje sam początek książki, po którym akcja przenosi się do Emiratów. Zlecenie zleceniem, ale wizyta staje się dla autorki przede wszystkim podróżą...

Czytaj dalej

Huxley. Biografia

Wysoko oceniana biografia Aldousa Huxleya napisana przez wykładowcę w Queen Mary University w Londynie, autora artykułów o Huxleyu, roli środków psychodelicznych w XX wieku i okultyzmie w literaturze brytyjskiej XIX stulecia. Jake Poller przeprowadza czytelników przez kolejne etapy twórczości twórcy “Nowego wspaniałego świata”, powieści pisanej de facto bardziej z myślą o Ameryce, nie o ZSRR.

Czytaj dalej