Gdzie dzisiaj śpimy?

Wciągająca przygodówka dla przedszkolaków i starszych dzieci.

Czytaj dalej

W krematoriach Auschwitz. Sonderbehandlung – mord na Żydach

Pierwsze, polskie, po ponad czterdziestu latach od publikacji oryginału, wydanie wspomnień Filipa Müllera, więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Czytaj dalej

Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę

Debiut fabularny amerykańsko-wietnamskiego poety to powieść autobiograficzna. Niełatwa w odbiorze, nielinearna, zamknięta w formę listu do matki, którego ta nigdy nie odczyta.

Czytaj dalej

Absolutnie fantastyczna sprawa

Debiut amerykańskiego vlogera zajmującego się popularyzacją nauki w Internecie (prywatnie, brata pisarza Johna Greena). Powieść w oryginale ukazała się w 2017 roku. Dostępna jest już nieprzetłumaczona jeszcze na język polski część druga pt. „A Beatifully Foolish Endeavor” (2020). Autor początkowo planował komiks, ale w trakcie prac nad książką (od 2013 roku), zdecydował się na formę powieściową. Inspirował się Diuną Franka Herberta oraz serią z Harrym Boschem Michaela Connelly’ego.

Czytaj dalej

Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej

Nowoczesna biografia Jerzego Pilcha pióra Witolda Beresia. Bereś unika jak ognia tradycyjnej formy biograficznej. Urodził się, żył, umarł – niby to wszystko jest, ale obecne inaczej; ubrane w szaty króla, którym w prezentowanej książce jest Pilch. Pisarz kultowy.

Czytaj dalej

Rok na zamku

Nikola Kucharska dowodzi w niej swojej ugruntowanej pozycji na rynku literatury dla dzieci. Książka obrazkowa w wersji dla najmłodszych jest świetną okazją do ćwiczenia spostrzegawczości, wymusza na małym odbiorcy czujność spojrzenia, jednocześnie zadziwia bogactwem szczegółu, dostarcza wspaniałej rozrywki.

Czytaj dalej

Skarby ogrodu. Szczaw i mirabelki, zielone pomidory i inne pyszne rośliny

Książka kulinarna Małgorzaty Kalemby-Drożdż. Autorka jest biolożką molekularną, doktoryzowała się z biochemii, której jest wykładowczynią. Prowadzi również zajęcia z dietetyki oraz bloga “Trochę inna cukiernia”.

Czytaj dalej

Ulica dzieciństwa

Powieść Tove Ditlevsen (1917-1976) zaliczanej do klasyki literatury duńskiej XX wieku.

Czytaj dalej

Kieślowski. Od Bez końca do końca

Wywiad rzeka z Krzysztofem Piesiewiczem przeprowadzony przez filmoznawcę Mikołaja Jazdona. Książka uzupełnia ważną lukę w polskim piśmiennictwie filmowym.

Czytaj dalej

Kocia szajka i zagadka zniknięcia śledzi

Zabawna, lekka fabuła, nietuzinkowe i komicznie przejaskrawione postacie tworzą porywającą lekturę.

Czytaj dalej