Wyspa niebieskich lisów. Legendarna wyprawa Beringa

Stephen R. Bown z dokładnością mikroskopu przybliża czytelnikom świat mistrzów strategii, którzy za punkt honoru postawili sobie eksplorację nieznanych, niebezpiecznych terenów. O cieśninie Beringa słyszał prawie każdy, ale już zdecydowanie mniej osób wie cokolwiek na temat dokonań tego człowieka, którego życiorys będzie robił wrażenie do końca świata i dwa dni dłużej.

Czytaj dalej

To kłamstwo cię zabije

Chelsea Pitcher napisała naprawdę dobry thriller dla nastolatków oparty na grze psychologicznej, poprzez co zmusza do refleksji, użycia mózgu, a nie do obcowania z rozlewem krwi.

Czytaj dalej

Pod prąd. Elektrycznym autem przez Afrykę

Nie każdemu z nas będzie dane spełnić marzenia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby czytać o tych, którzy marzenia przekuli w zrealizowane cele. Może poczujemy się do czegoś zainspirowani?

Czytaj dalej

Ewangelia według węgorza

Patrik Svensson – szwedzki dziennikarz – pisze, że “węgorz stawia wszystko na głowie”, zniewala najbardziej ścisłe umysły. Najbardziej tajemnicza ryba, często o nieokreślonej płci, rozmnaża się wyłącznie w Morzu Sargassowym. Jej swoista niedefiniowalność seksualna interesowała samego Zygmunta Freuda.

Czytaj dalej

Liczyświnki

Publikacja Agaty Matraś to kartonowa książeczka dla przedszkolaków, dzięki której poznają oni liczby od 1 do 10.

Czytaj dalej

Kościół na kozetce. Rozmowy o niełatwej relacji psychologii i wiary

Rozmowa-rzeka, która pozwala wybrzmieć dość rzadkiemu połączeniu perspektyw duchowej i naukowej, z których przygląda się człowiekowi Jacek Prusak – ksiądz i psychoterapeuta w jednej osobie.

Czytaj dalej

Gorzki świat

“Życie… to właściwie zawsze wyłącznie tragedia, lecz w szczegółach ma charakter komedii…” – ten cytat z Schopenhauera umieścił autor przed jednym z opowiadań, ale dobrze oddaje on nastrój wszystkich opowiadań Czecha.

Czytaj dalej

Powrót wieloryba

Po trochę słabszej drugiej odsłonie serii o chłopcu i wielorybie, autor wraca do formy

Czytaj dalej

Wieczny początek. Warmia i Mazury

Beata Szady nikogo nie ocenia. Słucha i opisuje z empatią kreśląc złożony i ciekawy portret społeczności okrutnie doświadczanej przez historię i do dzisiaj nie będącej w stanie w pełni wyzwolić się spod jej długiego cienia.

Czytaj dalej

Dzieje się je. Mała historia kuchni

Świetna historia kuchni adresowana głównie do dzieci, ale jak to często bywa, ucieszy również dorosłych, którzy zdecydują się na wspólną z pociechami lekturę.

Czytaj dalej