Kuklany las

Niezwykle ciekawa powieść Anny Musiałowicz . Utwór reprezentuje bowiem rzadko w Polsce uprawiany gatunek horroru; i to bardzo inteligentnego, bez rozlewu krwi, czy epatowania niekontrolowaną przemocą. Autorka pisze subtelnie, kreuje atmosferę strachu, wkomponowuje w fabułę elementy grozy i baśni.

Czytaj dalej

Między światem a mną

Ta-Nehisi Coates – jeden z najważniejszych współczesnych twórców afroamerykańskich – debiutuje na liście kultową książką “Między światem a mną”. Autor posłużył się formułą epistolarną. Rozdziały przyjmują konstrukcję listów pisanych do syna, w których Coates wykłada prawdę o micie amerykańskiego snu.

Czytaj dalej

Superkultura. Geneza fenomenu superbohaterów

Świetna rozprawa naukowa Tomasza Żaglewskiego, pracownika Instytutu Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu. Z perspektywy fanów kultury popularnej, którzy obserwują dynamiczny rozwój roli superbohatera w współczesnym przemyśle filmowym, prezentowana książka może być istną czytelniczą przygodą.

Czytaj dalej

Pan Kluska i żaglowiec

Anna Onichimowska w najnowszej publikacji upomina się o fizyczną czystość świata. Czyni to w uroczy i przekonujący sposób. Za bohatera wybiera tytułowego pana Kluskę – właściciela ogromnego domostwa, w którym gromadzi mnóstwo niepotrzebnych rzeczy.

Czytaj dalej

Praga. Czeskie ścieżki

Mariusz Surosz to autor książek o Czechosłowacji, licznych publikacji prasowych, który od 2011 roku mieszka w Pradze, jest przewodnikiem po tym mieście. Surosz zrobił to, co było konieczne, czyli uchwycił stolicę Czech w nieznanym statystycznemu turyście wymiarze.

Czytaj dalej

Skalny kwiat

Ilaria Tuti powraca i to wcale nie z kryminałem, do których zdążyła już przyzwyczaić polskich czytelników. “Skalny kwiat” pokazuje próbkę wszechstronnych możliwości autorki, a konkretnie ich bardziej subtelną, obyczajową wersję.

Czytaj dalej

W prażącym słońcu

Kryminał Michela Bussiego, popularnego autora i profesora geografii, to idealna gatunkowa lektura dla literackiego relaksu.

Czytaj dalej

Płacz jest ok

Molly Potter – brytyjska nauczycielka i koordynatorka programów edukacyjnych, specjalizująca się w literaturze dydaktycznej dla dzieci i ich opiekunów proponuje cenną publikację pt. “Płacz jest ok”. Dobry tytuł oraz równie dobra zawartość będąca udaną kompozycją merytoryczności z jasnością przekazu i świadomością typu odbiorcy. Autorka walczy z krzywdzącym i mogącym mieć daleko idące konsekwencje stereotypem, jakoby chłopcy powinni być twardzi z natury.

Czytaj dalej

Królowa kolorów

“Królowa kolorów” to pierwsza na liście pozycja niemieckiej pisarki i ilustratorki, Jutty Bauer – laureatki Medalu Hansa Christiana Andersena (2010). Prezentowana pozycja wprowadza najmłodszych czytelników w tematykę kolorów, ich znaczeń, skojarzeń. Autorka potraktowała rzecz szeroko, ponieważ obecne są również informacje typowo techniczne, np. wskazówki dotyczące mieszania barw.

Czytaj dalej