Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin. Reportaże z Rosji

Książka Barbary Włodarczyk – cenionej reporterki telewizyjnej, twórczyni cyklu reportaży “Szerokie tory” oraz autorki znakomicie przyjętej publikacji “Nie ma jednej Rosji”. Włodarczyk zostaje wierna klimatowi wschodniemu, ale koncentruje się na jednej, jedynej, na zawsze niepowtarzalnej postaci Władimira Putina.

Czytaj dalej

Wędrowiec Cienia

Ostatnia część trylogii J. C. Cervantes z bohaterem Zanem Obispo. Powieści wchodzą w skład serii “Rick Riordan przedstawia”. Pod kuratelą twórcy “Percy’ego Jacksona i Bogów Olimpijskich” ukazują się w niej książki „napisane przez autorów z kultur rzadziej prezentowanych w popularnych” publikacjach.

Czytaj dalej

Amerykańska księżniczka. Prawdziwa historia Kopciuszka

Biografia Allene Tew – kobiety, która przełamała wiele konwenansów na przełomie XIX i XX wieku, postaci powszechnie nieznanej. Autorką książki jest ceniona holenderska biografka. Allene Tew miała bogaty życiorys, bujne życie towarzyskie – wystarczy wspomnieć o pięciu małżeństwach na koncie – głowę do interesów oraz urodę. Czyli wszystko, żeby odnieść sukces.

Czytaj dalej

Czas tajemnic

Marzena Rogalska po przebiciu ręki gwoździem w telewizji śniadaniowej zaczęła pisać prozę. Proszę wybaczyć suchy żart, ale nie mogłem się powstrzymać. Wielbiciele talentu popularnej dziennikarki w jego literackim wydaniu mają ponownie okazję do chwili przyjemności. Główną bohaterką “Czasu tajemnic” autorka uczyniła Karlę Lindę, która epizodycznie pojawiła się już w poprzedniej trylogii Rogalskiej (“Wyprzedaż snów”; “Gra w kolory”; “Druga miłość”).

Czytaj dalej

“Niemożliwe”

Popularnonaukowa propozycja dla najmłodszych dzieci, które lubią zadawać trudne pytania. Co było na początku? Jak powstały planety? Nie każdy rodzic potrafi na nie odpowiedzieć. Z pomocą spieszy Catarina Sobral, utytułowana autorka i ilustratorka książek obrazkowych.

Czytaj dalej

Ostatnia “więźniarka” Auschwitz

Intrygująca powieść biograficzna autorki poczytnej literatury obyczajowej, której nieobce są również klimaty kryminału oraz wątki historyczne. Nina Majewska-Brown sięga tym razem po motyw wojenny. Gra zgranymi kartami jest ryzykowna, ale pisarka trafiła na świetny temat.

Czytaj dalej

Firefly lane

“Firefly Lane” to solidna dawka prozy obyczajowej. Powieść została zekranizowana w formie serialu, który można obejrzeć na Netflixie. Lektura stanowi gwarant łez, uśmiechu, śmiechu najlepiej przy lampce wina.

Czytaj dalej

Wierszem zbawić ludzkość. Poezja Anny Świrszczyńskiej

Kolejna publikacja z cennej serii Biblioteki Krytyki Literackiej Kwartalnika “Nowy Napis”. Bartosz Małczyński – profesor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie – przygotował krótkie opracowanie twórczości Anny Świrszczyńskiej; niegdyś jednej z czołowych, cenionej wielce przez Czesława Miłosza, polskich poetek (obecnie nieco w cieniu pamięci chociażby o bardziej modnych: Agnieszce Osieckiej czy Halinie Poświatowskiej).

Czytaj dalej

Świat starożytny w 100 słowach

Nowoczesna edukacja historyczna w wykonaniu doświadczonego angielskiego autora z ilustracjami Gosi Herby stylizowanymi na starożytne malowidła. Gifford dokonał trudnej rzeczy. Mianowicie, w stu hasłach zgromadził istotę wiedzy o antyku z punktu widzenia dziecięcego czytelnika.

Czytaj dalej

Mru Mru

Szkoleniowy przykład fińskiej literatury dla dzieci – inteligentnej, nietypowej bajki reprezentującej nowocześnie pojmowaną dydaktykę, z której płyną nieoczywiste nauki i prawdy.

Czytaj dalej