Korytarz kości

Drugi tom przygód Cassidy Blake. To świetna seria z dreszczykiem. Bohaterka podróżuje po europejskich miastach wraz z rodzicami, którzy realizują program telewizyjny o nawiedzonych miejscach.

Czytaj dalej

Zapomniani. Chłopi w Wojsku Polskim

Popularyzatorska książka Piotra Korczyńskiego – jednego z najaktywniejszych popularyzatorów historii w Polsce, zapewne też jednego z najlepszych – wpisuje się w nurt historii ludowej; tak hołubionej w ostatnich latach strategii autorskiej wśród historyków, zataczającej zresztą coraz szersze kręgi (patrz: najnowszy numer kwartalnika filmoznawczego “Pleograf”).

Czytaj dalej

Szlak szczurów. Historia ucieczki nazistowskiego oprawcy

Znakomita książka z pogranicza dziennikarstwa śledczego i literatury stricte historycznej. Philippe Sands – profesor prawa i czynny adwokat – z pasją przedstawia odrażającą postać Otto Wachtera: szefa dystryktu krakowskiego i Dystryktu Galicja Generalnego Gubernatorstwa, odpowiedzialnego za eksterminację tutejszej ludności i masowe kradzieże polskich dóbr kultury. Autor przedstawia bardzo dokładną biografię oprawcy zza biurka, który nigdy nie został rozliczony przed sądem.

Czytaj dalej

Kontener

Solidna dawka literatury gatunkowej dla miłośników dobrego, ambitnego kryminału. Pozytywne wyróżnienie na tym rynku jest coraz trudniejsze, a już w krajach nordyckich graniczy z cudem. “Kontener” napisało małżeństwo. W duecie zawsze raźniej, można też nawzajem przerzucać się pomysłami. Ten projekt się udał. Ollikainenowie dostarczyli literackiej rozrywki na bardzo wysokim poziomie, łączą kryminał z najlepszymi cechami powieści obyczajowej.

Czytaj dalej

Cynowy rycerzyk

Emilia Kiereś w “Cynowym rycerzyku” pozostaje wierna nadrzędnej idei, jaka przyświeca jej twórczości. Brzmi ona następująco: “Staram się jednak, żeby na pierwszym planie zawsze była przygoda albo zagadka; poważne zagadnienia wyglądają z tła, od czasu do czasu tylko przenikając do działań i rozmów bohaterów”. Te słowa dobrze oddają historię przedstawioną w prezentowanej pozycji.

Czytaj dalej

Człowiek, który siedział

Wspomnienia Aleksieja Fiediarowa – byłego kierownika działu śledczego w prokuraturze – który w wyniku pomówienia o korupcję trafił na trzy lata do rosyjskiej kolonii karnej. Spędził tam okres między 2013 a 2016 rokiem. Czyli czasy nam współczesne, ale książkę często porównuje się z “Archipelagiem Gułag” – rzecz jasna pod względem podobieństwa przekazu, który nie zmienił się specjalnie mimo upływu lat.

Czytaj dalej

Niedźwiedzia przysługa: jak w amerykańskim miasteczku nie powstała libertariańska utopia (i co nieco o baribalach)

Intrygująca książka finalisty Laureata Pulitzera o jeszcze bardziej intrygującym projekcie znanym pod nazwą Free State Project. To ruch zrzeszający wyznawców libertarianizmu, którzy osiedlili się w lasach stanu New Hampshire, aby stworzyć miejsce do życia niezależne od państwa, rządu, polityków, czyli także od podatków. Libertarianie brzydzą się władzą publiczną i wszystkimi jej konsekwencjami.

Czytaj dalej

Śpij, dziecinko, śpij…

Polscy autorzy nie raczą zbyt często czytelników horrorem, a zwłaszcza już horrorem dobrym. Prezentowana powieść ma wszelkie wyznaczniki horroru wzorcowego. Warto w tym kontekście przytoczyć krótko prywatną historię z życia Bartoś. Mianowicie, w czasach studenckich była ona prześladowana przez stalkera, który koniec końców napadł ją w mieszkaniu.

Czytaj dalej

Felcia. Szkice z kichającym berecikiem

Zbiór opowiadań cenionego grafika, który od czasu do czasu lubi napisać książkę, a nie tylko narysować. Wydarzenia przedstawione w “Felci” rozgrywają się w 1969 roku (dokładnie w roku szkolnym 1969/1970), kiedy na ścianach szkół widniał jeszcze portret Władysława Gomułki.

Czytaj dalej

Gniazdko dudków

Powieść napisana na cztery ręce dwójki najważniejszych chyba twórców nowojorskiej szkoły poezji. “Gniazdko dudków” powstało przypadkiem, a ściślej przypadkowo zrodził się pomysł na powieść. Mianowicie, obaj autorzy podróżowali samochodem, jazda się dłużyła, a krępująca cisza dawała się we znaki.

Czytaj dalej