Checkpoint

Powieść wojenno-historyczna francuskiego lekarza, pisarza i dyplomaty, członka Akademii Francuskiej, byłego ambasadora Francji w Senegalu. Rzecz dzieje się w 1995 roku w Bośni, w trakcie wojny, która okazała się najbardziej krwawym konfliktem w Europie od zakończenia II wojny światowej. Jego konsekwencją był rozpad Jugosławii.

Czytaj dalej

Nigdy się nie bałam. Jak polskie lekarki pisały historię medycyny

Najnowsza książka Katarzyny Drogi – dziennikarki, współzałożycielki pism “Cogito” i “Victor”. Jak widać autorka lubi medyczne klimaty, pochodzi z lekarskiej rodziny, córkę wysłała na studia medyczne, a sama napisała kolejną książkę o roli kobiet w polskiej medycynie.

Czytaj dalej

Po śladach

Agnieszka Wolny-Hamkało umie w literaturę. W powieści “Po śladach” prezentuje dalsze losy bohaterów, których poznaliśmy w tajemniczej, na granicy prozy i poezji książce “Nikt nas nie upomni”. Druga część to “Lato Adeli”. Teraz to już trzeci tom zmagań młodych bohaterów z życiem. Adela uczęszcza do ostatniej klasy liceum. Pewnego dnia ślad po niej ginie, a na poszukiwania wyruszają wierni przyjaciele Adeli, Julek i Franek.

Czytaj dalej

Dziewczyna o perłowych włosach

Najnowsza powieść Anny Łaciny, pisarki dwukrotnie wyróżnionej przez Polską Sekcję IBBY. Świetna obyczajówka dla starszej młodzieży, w której autorka twórczo wykorzystuje zgrany motyw rodziny z problemem.

Czytaj dalej

Lem i zagadki kosmosu

Popularna seria “Czytam sobie” wskakuje na coraz wyższy pułap. Tym razem znany i ceniony poeta Marcin Baran przedstawia w sposób pomysłowy, zwięzły i świetny językowo biografię Stanisława Lema.

Czytaj dalej

Zasypani zakochani

Kobieca powieść idealna na okres świąteczny (rozumiany jako przed, po, w trakcie; czyli rozciągnijmy to na grudzień i styczeń) pióra Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. Autorka uchwyciła ten specyficzny klimat, do którego większość z nas ma pewną słabość. Świąteczny nastrój udziela się wokół podobnie jak bohaterom powieści.

Czytaj dalej

Morderstwa znad Wisły. Tajemnicze i nierozwikłane polskie sprawy kryminalne

Jarosław Molenda – dziennikarz, autor kilkudziesięciu publikacji, mający słabość do tematyki kryminalnej – powraca na listę udaną publikacją w typie true crime. W najnowszej książce zgromadził osiem wyjątkowych i odrażających spraw kryminalnych z Polski z lat 1925-1999.

Czytaj dalej

Aktor musi grać, by żyć

Wywiad rzeka Kamili Dreckiej – kulturoznawczyni, dziennikarki telewizyjnej; pracowała między innymi przy realizacji programu “Pegaz” – z Arturem Barcisiem, od lat jednym z najpopularniejszych polskich aktorów.

Czytaj dalej

Chuligania

Katarzyna Ryrych ponownie udowadnia, że jest czołową autorką literatury młodzieżowej, z łatwością identyfikuje potrzeby tej grupy odbiorczej. Tym razem łapie się za motyw straty i osamotnienia młodego bohatera skazanego na pobyt w domu dziecka.

Czytaj dalej

Świat chce, byś był sobą

Publikacja o terapeutycznym oraz warsztatowym potencjale. Punkt wyjścia tej metaforycznej historii polega na konstrukcji balonu lotniczego, za co zabiera się cała grupa dzieci.

Czytaj dalej