Lis

Zbiór sześciu esejów połączonych figurą lisa, czasem dosłownie, czasem symbolicznie. Dubravka Ugresić – wybitna chorwacka pisarka i eseistka – odrzucona przez ojczyznę, wieczna emigrantka (najpierw duchowa, potem fizyczna) zabiera czytelników w podróż po Japonii, Rosji, Włoszech, Ameryce.

Czytaj dalej

Wory: tajemnice rosyjskiej supermafii

Mark Galeotti jest wykładowcą i autorem. Od końca lat osiemdziesiątych specjalizuje się w tematyce bezpieczeństwa i historii Rosji. Był szefem Centrum Bezpieczeństwa Europejskiego. Z jego wiedzy korzystają organizacje różnych państw odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. W prezentowanej książce przedstawia on historię rosyjskiej mafii powiązaną ściśle z historią Rosji.

Czytaj dalej

Reputacja

Najnowsza powieść Marcina Kiszeli to mroczny thriller osadzony głęboko w internetowej rzeczywistości ułudy, marketingu, promocji i modnych słów: projekt, produkt. W świecie przedstawionym w “Reputacji” nie ma miejsca na prawdziwą, nieokiełznaną twórczość.

Czytaj dalej

Nowe życie: wspomnienia 1945-1976

Kontynuacja wspomnień Romana Jasińskiego pt. “Zmierzch starego świata” (2006) obejmujących relacje z lat 1900-1945. Tom drugi zawiera wspomnienia z lat 1945-1976.

Czytaj dalej

Jak rozmawiać z nieznajomymi: co powinniśmy wiedzieć o ludziach, o których nic nie wiemy

Kolejna książka Malcolma Gladwella, kanadyjskiego publicysty, według magazynu „Time” jednego ze stu najbardziej wpływowych myślicieli i naukowców. „Jak rozmawiać z nieznajomymi” jest pozycją, która zawładnie uwagą czytelników, jako że autor konstruuje popularnonaukową opowieść niczym Stephen King w szczycie formy.

Czytaj dalej

Czarne miasto

Nowatorski literacko, egzystencjalny obraz Śląska. „Czarne miasto” to debiutancka powieść Marty Knopik polonistki, autorki scenariuszy dla Teatroteki Szkolnej. Autorka postawiła na kreację fantastycznego, alternatywnego świata na granicy jawy i snu.

Czytaj dalej

Pan Kudłaty i Cztery Łapy

Nagrodzona w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren najnowsza publikacja Iwony Czarkowskiej. Bohaterami autorka uczyniła średniozamożną rodzinę, reprezentującą dosyć typową klasę średnią. Czarkowska unosi do rangi postaci literackich ludzi wiodących zwyczajne życie, przywraca też do łask raczej niepopularny obecnie model rodziny.

Czytaj dalej

Olej z alg – najzdrowsze źródło kwasów omega-3. Wsparcie układu krążenia i pracy mózgu

Publikacja lekarza medycyny i genetyka molekularnego z habilitacją. Michael Nehls wyspecjalizował się w pisarstwie medycznym. Prezentowany poradnik stoi na bardzo mocnych naukowych fundamentach. Autor dowodzi, że stosowanie oleju z alg sprzyja poprawie w funkcjonowaniu organizmu.

Czytaj dalej

Song nauczycielki

Najnowsza powieść cenionej norweskiej pisarki, laureatki prestiżowych nagród. “Song nauczycielki” umiejętnie balansuje na granicy wyrafinowanej, subtelnej powieściowej psychologii z portretem środowiska akademickiego, w którym rozgrywa się akcja utworu. Balans tym bardziej udany, że Hjorth udała się sztuka opowiedzenia niby fabularnie prostej, ale tak naprawdę bardzo skomplikowanej historii.

Czytaj dalej

Nocą drony są szczególnie groźne. Reportaże ze stref kryzysu

Najnowsza książka Wolfganga Bauera, znakomitego korespondenta wojennego, to zbiór reportaży napisanych w latach 2010-2017 dla magazynu “Die Zeit”. Bauer dotarł do miejsc ogarniętych największych kryzysem.

Czytaj dalej