135 zgłoszeń do XI edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Do naszego konkursu zostało zgłoszonych 135 pozycji (w ubiegłym roku było ich 123). Pełna lista znajduje się w załączonym pliku. Swoje publikacje nadesłało 30 wydawnictw, a cztery książki zostały wydane i przysłane przez ich autorów. 105 książek napisali polscy autorzy, a 30 to książki autorów zagranicznych, które zostały przełożone z 10 języków przez 11 tłumaczek i 15 tłumaczy.

Najliczniejsze są przekłady z języka angielskiego (aż 16), po trzy z hiszpańskiego i szwedzkiego, po dwa z włoskiego i po jednym z: białoruskiego, czeskiego, francuskiego, rosyjskiego, słowackiego i ukraińskiego.

Jury ogłosi nominacje: 10 najlepszych reportaży 2019 roku, już 4 marca, w dniu urodzin patrona Nagrody.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki – polska coroczna nagroda literacka przyznawana od 2010 roku, ustanowiona przez władze Warszawy. Nagroda przyznawana jest autorowi najlepszego reportażu literackiego wydanego po polsku w Polsce w danym roku oraz autorowi najlepszego przekładu reportażu literackiego na język polski. Jej celem jest uhonorowanie mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej – obok Stanisława Lema – tłumaczonego polskiego autora.

Nagrodzie towarzyszy akcja edukacyjna, propagująca twórczość Ryszarda Kapuścińskiego wśród uczniów warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Młodzież co roku będzie czytać inny utwór Kapuścińskiego, który stanie się inspiracją do przedstawienia własnej pracy.

Współorganizatorem Nagrody jest redakcja “Gazety Wyborczej”. Patronem honorowym Nagrody jest Alicja Kapuścińska.