Big Book Festival 2019

Źródło: Materiały prasowe

Siódmy Big Book Festival odbywa się pod hasłem SKOK W BOK! i proponuje lekkie, pełne przyjemności sposoby spędzania czasu z książkami. Festiwal będzie mieć miejsce w weekend 21-23 czerwca, potrwa od piątkowego popołudnia do niedzielnego wieczora na Starym Mokotowie w Warszawie. Odbędzie się 56 wydarzeń.

Zawodowo zajmujemy się sprawieniem radości poprzez czytanie i w tym roku doprowadzamy to rzemiosło do zenitu – żartują Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji “Kultura nie boli”, twórczynie Big Book Festival. – Nasz festiwal łączy wysokie ambicje z otwartością i ekscytującymi formami wydarzeń. To jakby przeżywać coś nowego i przesuwać horyzonty nie odczuwając nic, poza przyjemnością. W tym roku czekają wybitne umysły i osobowości z Polski i świata, gwiazdy muzyki, teatru, mody i sztuk plastycznych – wszyscy zainspirowani książkami. Z nami czytanie zmienia życie, na lepsze! – zapraszają. 

Źródło: Materiały prasowe

Przyjedzie aż 23 pisarzy ze świata, do międzynarodowego składu dołączyli właśnie nowa członkini Akademii Szwedzkiej przyznającej literackie Noble – powieściopisarka Anne Swärd oraz brytyjski historyk prof. Norman Davies. Wśród wcześniej anonsowanych gości są m.in.: Ayobami Adebayo z Nigerii, Alessandro Baricco z Włoch, Kate Brown z USA, Arnon Grunberg z Holandii czy Jamie Bartlett z Wielkiej Brytanii.

Udział w festiwalu wezmą też autorzy polscy, w tym Krzysztof Varga i Michał Rusinek, którzy będą przyznawać się do grzesznych przyjemności z czytania, oraz Joanna Bator, Marek Bieńczyk i Adam Zagajewski, którzy wezmą udział w tryptyku rozmów o miłości, wolności i przemijaniu. Jacek Dehnel na festiwalu będzie świętował premierę nowej powieści, a Wojciech Tochman porozmawia z innymi reporterami o skutkach polityczno-wojennej przemocy.

Ale na Big Book Festival pojawią się też zaskakujący goście. Będą wśród nich słynni projektanci mody, jak Ania Kuczyńska i Joanna Klimas, najpopularniejsi twórcy memów, jak Marta Frej oraz znakomici muzycy, a wśród nich Pablopavo. W rozmowie o najważniejszych książkach swojego życia udział weźmie Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar.

Znakiem firmowym Big Book Festival są własne produkcje artystyczne – oryginalne wydarzenia sceniczne  i performanse inspirowane literaturą. Na otwarcie imprezy 21 czerwca Anna Król, wyreżyseruje spektakl “Czarne czy białe?” – opowieść o ludziach współczesnych, rozdartych między niepozornym dobrem a kuszącym złem, na motywach “Fausta” Goethego. Wystąpią Agnieszka Podsiadlik, Magdalena Berus i Krzysztof Zarzecki. Muzykę stworzą Radek Łukasiewicz i Maria Peszek.

Na “Niepoważne zakończenie” w niedzielę, 23 czerwca wystąpi Klub Komediowy. Jego twórcy pokażą absurdalną opowieść o zapomnianych bohaterach i niechcianych lekturach, przy okazji żartując z nie-czytelnictwa.

Wydarzeń teatralnych będzie więcej – w sobotę 22 czerwca aktorzy Janusz Chabior, Aleksandra Justa i Wojciech Chorąży wcielą się w Hitlera, Churchilla, Gandhiego czy Madonnę w widowisku “Głos ma moc” złożonym z przemówień wszech czasów, muzyki i projekcji wideo. Aktorskie interpretacje Anny Próchniak i Oskara Stoczyńskiego ożywią sceny z filmu “Ósmy dzień tygodnia” na podstawie scenariusza i opowiadania Marka Hłaski.

Ale, jak co roku, rolę pierwszoplanową na Big Book Festival zagrają czytelnicy. W niedzielę, 23 czerwca w samo południe, spotkają się, by ustanowić “Rekord świata w liczbie osób czytających coś do końca”. Festiwal puszcza oko do tych, którym brakuje czasu i wspólnie z Kwartalnikiem Przekrój serwuje legendarne teksty Mrożka, Lema i innych mistrzów oznaczone liczbą minut potrzebnych, by dotrzeć do ostatniego zdani. Organizatorzy zapraszają z rodzinami, sąsiadami i zwierzętami. Każdy czytelnik zostanie policzony!

Big Book Festival podróżuje i co roku odkrywa nową przestrzeń w innej części miasta. W tym roku organizatorki festiwalu zabierają Nas na Stary Mokotów. Do jednej z najprzyjemniejszych dzielnic Warszawy i na tętniącą barwnym, choć niepozornym życiem ulicę Jarosława Dąbrowskiego. Od miejsca innowacyjnych eksperymentów książkowych po klimatyczną rezydencję, w której koncentrowało się literackie życie tuż po wojnie:

Dąbrowskiego 81
Tu działa Big Book Cafe, centrum literackie Fundacji „Kultura nie boli“, czytelniczy pępek Warszawy. Utworzone w 2017 r. miejsce łączy intensywny program wydarzeń z kameralną księgarnią, wegetariańską kuchnią i nowatorską kawiarnią. Dawniej była tu legendarna Centrala Rybna i kolejki po karpie, dziś jest to adres, który znają sąsiedzi, pisarze, Agnieszka Holland i Andrzej Gołota. Big Book Cafe to zdobywca Wdechy i tytułu Miejsca Roku 2018.

Łowicka 21 / Róg Dąbrowskiego
Budynek Centrum Łowicka był częścią najstarszej powojennej spółdzielni mieszkaniowej w Warszawie. Od 40 lat jest aktywnym domem kultury Mokotowa, słynie z koncertów, wystaw, dyskusji, zajęć sportowych i z tego, że dba o ciało oraz ducha u wszystkich – od małych po osoby dojrzałe. Wybudowany w latach 60. skrywa piękne sale, intrygujące piwnice i zielony dziedziniec. Wszystkie zakamarki festiwalowo ożywimy.

Dąbrowskiego 51 / Muzeum Władysława Broniewskiego
Willa, w której poeta mieszkał i pracował w ostatnich latach życia. Podarowany pisarzowi w 1950 r. zachował oryginalne wnętrza i umeblowanie, pozwala poczuć prywatną atmosferę życia literackiego z połowy ubiegłego stulecia. Działa tam oddział Muzeum Literatury poświęcony Władysławowi Broniewskiemu. W czasie Big Book Festival salon, gabinet, taras i ukryty na tyłach rezydencji ogród wypełnią czytania i rozmowy.

Pełny program Big Book Festival jest już na stronie https://bigbookfestival.pl/

Tam znajdują się również informacje o biletach na spektakle otwarcia i zamknięcia, na pozostałe wydarzenia wstęp jest wolny.

Big Book Festival powstał w 2013 r. Jest wydarzeniem społecznym i jedynym międzynarodowym festiwalem tak dużej rangi tworzonym w Polsce samodzielnie przez małą organizację samorządową.

Źródło: Materiały prasowe organizatora