Debata “Filipiny po roku prezydentury Marcosa Jr. – kontynuacja czy zmiana kursu polityki zagranicznej kraju?”

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego we współpracy z Zakładem Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS

i Oddziałem Warszawskim TPP-Ch w ramach cyklu czwartkowych spotkań o Azji Wschodniej Debaty Azjatyckie zapraszają na spotkanie dyskusyjne on-line:

Zagadnienie przedstawi  Dr Mateusz Chatys Moderator:  Ambasador Krzysztof Szumski

29 czerwca 2023, godz. 18.00-20.00

Prelekcja odbywa się na stronie Biblioteki www.koszykowa.pl

W trakcie debaty można przesyłać pytania na YouTube

Spotkanie będzie również dostępne w Archiwum na kanale YouTube Biblioteki ( https://www.youtube.com/playlist?list=PLDZalUEvk-GNaiDClmiFp8fI2x0utg50F)

Zapraszamy także na stronę Zakładu  Studiów Azjatyckich, gdzie są dostępne różne materiały i nasze publikacje, jak też na stronę Biblioteki, gdzie znajdą Państwo informacje także o innych debatach na tematy międzynarodowe Biblioteki wraz z archiwum: http://www.koszykowa.pl/dla-czytelnikow/home/debaty-miedzynarodowe

Jako jeden z najstarszych sojuszników traktatowych Stanów Zjednoczonych oraz jedna ze stron sporu na Morzu Południowochińskim, Filipiny odgrywają bardzo ważną rolę w polityce zagranicznej Pekinu jak i Waszyngtonu. Długoletnie wpływy amerykańskie na Filipinach, począwszy od okresu kolonialnego sprawiły, że zdecydowana większość rządów w Manili po odzyskaniu przez Filipiny niepodległości prowadziło proamerykańską politykę. Wraz z objęciem prezydentury przez Rodrigo Duterte w 2016 r. doszło do gwałtownego zwrotu w stronę Pekinu kosztem relacji z Waszyngtonem oraz pozycji Filipin na Morzu Południowochińskim. Powoli dobiega końca pierwszy rok z sześcioletniej prezydentury Ferdinanda Marcosa Jr., syna byłego dyktatora, a co za tym idzie warto zadać sobie pytanie w jakim kierunku zmierza aktualna polityka zagraniczna Filipin? Czy Marcos Jr. idzie w ślady swojego bezpośredniego poprzednika i jego polityki appeasementu wobec Chin, a może bliżej mu do proamerykańskiego prezydenta Benigno Aquino III?

Dr Mateusz Chatys – analityk w Ośrodku Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego, doktor w zakresie nauk o polityce. Jego działalność badawcza koncentruje się wokół analizy chińsko-amerykańskiej rywalizacji w Azji Południowo-Wschodniej oraz funkcjonowania Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Specjalizuje się w kwestiach związanych ze sporem na Morzu Południowochińskim, a także polityką zagraniczną Chin wobec państw członkowskich ASEAN. Stypendysta programu EU Window Chinese Government Scholarship w Chinach, a także wykonawca w grantach NCN, MSZ i KGHM oraz Horizon 2020.