Dominika Słowik laureatką Paszportów “Polityki” 2019 w kategorii literatura

Po raz 27. wręczono Paszporty “Polityki”. Nagrodę w kategorii “literatura” otrzymała pisarka Dominika Słowik za powieść “Zimowla” (wyd. Znak). Gala wręczenia Paszportów “Polityki” miała miejsce w Teatrze Polskim w Warszawie. Do nagrody w dziedzinie literatury nominowane były także Weronika Murek i Urszula Zajączkowska.

W drugiej, po świetnie przyjętym “Atlasie: Doppelganger”, powieści Dominika Słowik zaciera granicę między możliwym a niemożliwym i zabiera czytelnika w gąszcz tajemniczych zjawisk codzienności miasteczka w Dolinie Zmornickiej. Wyróżnienie przyznano za “wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce – »kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość«”.

Dominika Słowik (ur. 1988 r.) – pochodzi z Jaworzna, zadebiutowała, mając 26 lat, powieścią “Atlas Doppelganger”. Jej druga powieść, “Zimowla”, została uhonorowana nagrodą Krakowska Książka Miesiąca Stycznia 2020. Słowik publikowała m.in. w Akancie, Blizie, Nowych Książkach. Mieszka w Krakowie.

Z kolei Doroczną Nagrodę Specjalną, tytuł Kreatora Kultury, otrzymała noblistka Olga Tokarczuk. Jak uzasadniono, to nagroda za “siłę płynącą z literatury. Za książki wyprzedzające swój czas – tak jak powieść »Bieguni«, która w przekładzie angielskim po 10 latach stała się ważnym głosem o współczesności. »Prowadź swój pług przez kości umarłych« także święci triumfy na świecie po kilku latach od wydania w Polsce. Za sposób pisania, który sprawia, że książki o historii stają się zarazem opowieściami o naszym świecie. Za patrzenie w przyszłość, nie tylko samej, ale też naszej planety. I za »czułego narratora« oraz radości z Nagrody Nobla, która była dla nas w Polsce wielkim prezentem w trudnym czasie.

– Bardzo dziękuję. Chciałam się pochwalić tym, że mój Paszport “Polityki” ma dzisiaj 24 lata i myślę, że jest w wieku wielu nominowanych i nagrodzonych. Właściwie mogłabym się tutaj ogłosić mamą – powiedziała Olga Tokarczuk.

Oto pełna lista laureatek i laureatów:

Film:
Bartosz Bielenia – za kreację aktorską w filmie “Boże Ciało”

Teatr:
Weronika Szczawińska – za spektakle, podejmujące ważną tematykę społeczną i budzące emocje jednocześnie

Literatura:
Dominika Słowik – za oryginalne spojrzenie na lata 80. i 90. w powieści “Zimowla”

Sztuki wizualne:
Weronika Gęsicka – za prace, w których pozornie uporządkowany świat nagle ukazuje pęknięcia, rysy, podwójne dno

Muzyka popularna:
Błażej Król – za piosenki, łączące poetycką lakoniczność, surrealistyczną wyobraźnię i niezwykłe wyczucie melodii

Muzyka poważna: