EkoBiblioteka – z miłości do Ziemi i książek

Projekt “EkoBiblioteka – z miłości do Ziemi i książek” realizowany jest przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z Agnieszką Kazałą, pisarką, ilustratorką mieszkającą i tworzącą na Targówku oraz Dominikiem Dobrowolskim, ekologiem i podróżnikiem, pomysłodawcą i organizatorem wielu znanych akcji ekologicznych w Polsce i Europie.

To inicjatywa łącząca edukację kulturalną z edukacją ekologiczną. Projekt jest przejawem troski o środowisko życia mieszkanek i mieszkańców naszej Dzielnicy. Nie chcielibyśmy w ramach projektu sprowadzić ekologii tylko do aspektu przyrodniczego. Bo to także płaszczyzna społeczna. Znaczenie ma również przestrzeń realizacji zadania – Biblioteka – miejsce dostępu do wiedzy i źródło kultury, promocji książki i czytania oraz integracji społeczności lokalnej wokół ważnych spraw/tematów.

W ramach projektu zostaną zrealizowane następujące działania:

“Z miłości do Ziemi”
W placówkach Biblioteki zostaną przeprowadzone warsztaty o tematyce ekologicznej dedykowane wszystkim grupom wiekowym „od juniora do seniora”.
Warsztatom będą towarzyszyły:
– wystawki książek o tematyce ekologicznej, które dostępne są w Bibliotece,
– zbiórka zużytych baterii.

“Z miłości do książek”
Przeprowadzenie plenerowych warsztatów kreatywnych „Wyczytane, zaczytane – przerób, nie wyrzucaj (drugie życie książki)”. Każdy z warsztatów zostanie poprzedzony minispotkaniem autorskim z Agnieszką Kazałą – rozmowa o książkach, pisaniu, procesie tworzenia warstwy narracyjnej i ilustracyjnej książek, o czym czytelnicy lubią lub chcieliby czytać. Ponadto czytane będą przez autorkę fragmenty jej książek (fragmenty historii dopasowanych do tematyki ekologicznej).

Warsztatom będą towarzyszyły wystawki książek:
– autorskich prowadzącej warsztaty kreatywne,
– o tematyce ekologicznej, które są dostępne w placówkach Biblioteki.

Przeprowadzona zostanie także Zabawa Facebookowa. Zabawa polegać będzie na zebraniu pod postem stworzonych przez użytkowników Facebooka fraszek ekologicznych, opracowanie ich i wydanie w postaci e-booka, który zamieszczony zostanie na stronach wnioskodawcy i partnerów i będzie do pobrania dla szerokiego kręgu czytelników. Oprócz fraszek uczestnicy będą mogli zgłosić również ilustracje do nich.

Aktualnie w placówkach Biblioteki prowadzona jest zbiórka baterii. Będziemy Państwa informować o dalszych etapach realizacji projektu.

Projekt “EkoBiblioteka – z miłości do Ziemi i książek” finansuje m.st. Warszawa: http://www.um.warszawa.pl.