Dotyczy:

Czytelnia Naukowa Nr IV

ul. Wiktorska 10
02-587  Warszawa
tel.: 22 845 19 89
e-mail: dcn@bpmokotow.waw.pl

Fenomen Witosa — prelekcja Andrzeja Sowy

14 maja godz. 18:00 Wiktorska 10

W 2024 przypada 150 rocznica urodzin Wincentego Witosa, dlatego też Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu zasług oddaje hołd temu wybitnemu mężowi stanu.

Andrzej Sowa opowie o Wincentym Witosie, nie tylko z perspektywy jego dokonań na polu polityki, ale także powie jakim był człowiekiem, gospodarzem. A, że nasz Gość jest wspaniałym gawędziarzem, będą anegdoty i ciekawostki oraz porcja ogromnej wiedzy historycznej. Prelegent podkreśla, że już sam tytuł spotkania sugeruje, że chłop, który skończył kilka klas, zrobił karierę polityczną – jest niezwykłe. Trzykrotny premier, poseł do sejmu galicyjskiego, wiedeńskiego oraz polskiego, a jednocześnie zawsze uważał się za chłopa.

Zapraszamy na spotkanie z ciekawą historią!

Andrzej Sowa – historyk i dziennikarz. Przez większość życia był związany zawodowo z rozgłośniami radiowymi: „Programem 1”, „Programem 2” Polskiego Radia, „Radiem Bis”. Był autorem słuchowisk dla Teatru Polskiego Radia. Jego wielką pasją jest historia, którą potrafi przybliżyć i zaciekawić nawet najbardziej wybrednego czytelnika i słuchacza.

Andrzej Sowa jest także autorem lub współautorem cyklicznych audycji Polskiego Radia, m.in. „Historia alternatywna”, „Kronika Powstania Styczniowego”, „1945, rok wojny, rok pokoju”, „Świadkowie historii”. W 2002 roku został nagrodzony „Złotym mikrofonem” Polskiego Radia za przybliżanie historii Polski oraz powszechnej, natomiast w 2006 roku otrzymał „Nagrodę Klio” za „1944 – powstańcze epizody: autentyczne relacje powstańców”.

– wtorek, 14 maja
– godzina 18:00
– Czytelnia Naukowa nr IV, ul. Wiktorska 10
– młodzież i dorośli

Wstęp wolny.

Czarno-białe zdjęcie Wincentego Witosa, mężczyzny w średnim wieku z wąsem, krótką fryzurą, w garniturze z początku dwudziestego wieku.