Gwiazdy polskiej literatury w każdy czwartek na placu Bankowym

Krzysztof Varga, Małgorzata Rejmer, Manuela Gretkowska, oraz Joanna Bator i Jacek Dehnel to pisarze, z którymi warszawiacy będą mieli okazję spotkać się podczas literackich wieczorów na Placu Bankowym. Cykl czwartkowych dyskusji, prowadzonych przez dziennikarzy i krytyków literackich, potrwa od 25 lipca do końca sierpnia. Otwiera go spotkanie z Krzysztofem Vargą, które poprowadzi Piotr Bratkowski. Każde z czwartkowych spotkań będzie szansą do zdobycia egzemplarza książki z autografem autora.

 

Podczas pierwszego spotkania literackiego na placu Bankowym, już 25 lipca, warszawiacy będą mieli okazję poznać twórczość pisarza, krytyka i dziennikarza – Krzysztofa Vargi. Z autorem głośnej powieści “Sonnenberg”, nominowanej w tym roku do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, porozmawia Piotr Bratkowski. Autor opowie publiczności o kulisach powstawania książki, która w brawurowy i dowcipny sposób opisuje historię życia kilkorga mieszkańców Budapesztu i stanowi hołd dla tego niezwykłego miasta. Kolejny czwartek, 1 sierpnia, zieloną strefę placu Bankowego odwiedzi Małgorzata Rejmer, pisarka i reportażystka, autorka powieści “Toksymia” oraz reportaży “Bukareszt” i “Błoto słodsze niż miód”, która ma na koncie nominację do Nagrody Literackiej “Nike” i Paszport Polityki. Rozmowę z autorką poprowadzi Piotr Bratkowski. Fanów “Kosmitki”, “Europejki” czy “Trudno się z miłości podnieść” ucieszy wydarzenie zaplanowane przez organizatorów na 8 sierpnia. Tego dnia z czytelnikami spotka się Manuela Gretkowska. Rozmowę z autorką o książkach, literackich inspiracjach i współczesnej Polsce poprowadzi Patrycja Pustkowiak.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu odbędzie się po nieco dłuższej przerwie – 22 sierpnia. Tego wieczoru publiczność spotka się z Joanną Bator, laureatką Nagrody Literackiej “Nike” za “Ciemno, prawie noc”. Pisarka w rozmowie z Piotrem Bratkowskim opowie o pracy nad kolejnymi powieściami. Z pewnością nie zabraknie pytań o podróże, które często stają się inspiracją jej twórczości. Ostatnim wydarzeniem z cyklu będzie spotkanie z Jackiem Dehnelem, zaplanowane na 29 sierpnia. Pretekstem do rozmowy, którą poprowadzi dziennikarz Leszek Bugajski jest nowa książka pisarza “Ale z naszymi umarłymi”, która miała premierę w czerwcu 2019.

Specjalnie dla uczestników spotkań literackich na placu Bankowym organizatorzy przewidzieli quizy związane z twórczością autorów, w których nagrodami będą egzemplarze książek z autografami.

Zielona przestrzeń Placu Bankowego to miejska strefa kultury i ekologii, wypełniona roślinami, wodnymi kurtynami i wygodnymi siedziskami. Projekt łączy idee poprawy jakości życia z edukacją na temat recyklingu i bogatym programem kulturalnym. Poza spotkaniami z pisarzami, cyklicznie odbywać się będą tam koncerty, animacje i warsztaty ekologiczne. Do dyspozycji warszawiaków oddano również wystawę plenerową o historii placu Bankowego, roli przestrzeni publicznych i zdrowym mieście oraz pawilon z jedzeniem i napojami i food trucki.

Plac Bankowy na Facebooku: www.facebook.com/events/2595236560500819/  


Spotkania literackie na placu Bankowym:

25 lipca
Plac Bankowy, godzina 19:00
Spotkanie z Krzysztofem Vargą
Prowadzenie: Piotr Bratkowski

1 sierpnia
Plac Bankowy, godzina 19:00
Spotkanie z Małgorzatą Rejmer
Prowadzenie: Piotr Bratkowski

8 sierpnia
Plac Bankowy, godzina 19:00
Spotkanie z Manuelą Gretkowską
Prowadzenie: Patrycja Pustkowiak

22 sierpnia
Plac Bankowy, godzina 19:00
Spotkanie z Joanną Bator
Prowadzenie: Piotr Bratkowski

29 sierpnia
Plac Bankowy, godzina 19:00
Spotkanie z Jackiem Dehnelem
Prowadzenie: Leszek Bugajski