Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 43

ul. Świętojańska 5
e-mail: wyp43@biblioteka.waw.pl

“Jan Matejko – twórca narodowej wyobraźni” – wystawa w Śródmieściu

W roku Jana Matejki (w 185 rocznicę urodzin i 130 rocznicę śmierci malarza) zapraszamy naszych czytelników i wszystkich miłośników malarstwa autora Bitwy pod Grunwaldem do Wypożyczalni nr 43 przy ul. Świętojańskiej 5.
Można tutaj obejrzeć wystawę pt: Jan Matejko – twórca narodowej wyobraźni.
Matejko to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa historycznego w Europie. Był on twórcą ponad trzystu obrazów olejnych oraz kilkuset rysunków i szkiców. Jego dzieła są przykładem służebnej roli sztuki. Główną ideą jego obrazów było, podobnie jak w twórczości literackiej Henryka Sienkiewicza, pokrzepienie serc rodaków po klęsce Powstania Styczniowego.
W masowej wyobraźni Polaków ten malarz zajmuje miejsce jedyne i wyjątkowe. Powielana na wielką skalę, matejkowska sztuka wszechobecna
w reprodukcjach, znaczkach, czy na banknotach – wizerunki królów – była dla wielu pokoleń jedną z najważniejszych form kontaktu z historią
i malarstwem. Jego kreacje dziejów wywarły wpływ na nasze wyobrażenia o przeszłości.
Postaci z jego obrazów np.: zadumany nad losami ojczyzny Stańczyk, Rejtan rozdzierający szaty w proteście przeciwko rozbiorowi Polski,
towarzyszyły nam w najbardziej dramatycznych momentach dziejów, także w tej historii najnowszej.
Wystawa czynna od 30 marca.