Komiks Out – festiwal komiksowy w bibliotekach

Komiks Out to cykl spotkań, które nieśmiało pragniemy nazwać małym festiwalem komiksowym, organizowanym przez biblioteki i dziejącym się w bibliotekach. Czas przyjrzeć się komiksowi i wyciągnąć go z cienia poważnej literatury, sprawdzić czym jest komiks i co może nam zaoferować? Festiwal jest dla tych, którzy już komiks lubią i chcą dowiedzieć się więcej, ale głównie dla tych, którzy po komiks jeszcze z różnych powodów nie sięgnęli. Pragniemy pokazać, że jednak warto temu medium dać szansę, że komiks to nie tylko forma literatury dla dzieci, ale także rozrywka i miejsce na ambitną treść dla dojrzałego czytelnika.

Komiks Out ma być również wyjściem komiksu w stronę bibliotek i bibliotekarzy. Chcemy zachęcić pracowników bibliotek, by znaleźli trochę miejsca dla komiksu na regałach małych i dużych bibliotek, by zaczeli polecać komiks czytelnikom jako coś, co warto poznać.

Będziemy rozmawiać o komiksie szeroko i przekrojowo, będziemy zaglądać na zaplecza wydawnictw i podpatrywać pracę nad redakcją i tłumaczeniem komiksu. Będziemy rozmawiać o przyszłości komiksu, ale także o jego historii, o granicach i możliwościach tego medium.

Przyjrzymy się komiksom dla dojrzałych czytelników, zastanowimy się nad pojemnością i możliwościami powieści graficznej. Spojrzymy na środowisko wydawców i poznamy ich poglądy na temat obecnego rynku wydawniczego. 

Będziemy mieli okazję sprawdzić, jak różnią się poglądy wydawców, czytelników i sprzedawców na temat tego, co się teraz czyta. Poznamy historię jednego z najstarszych i najpopularniejszych sklepów komiksowych w Polsce, a także zerkniemy w przyszłość i zobaczymy jakie nowe formy może przyjąć komiks.

Spróbujemy także zrozumieć świat mangi, najszybciej rozwijającego się obecnie gatunku komiksowego.

Dodatkową atrakcją festiwalu będą spotkania z najpopularniejszymi twórcami komiksowymi jakich uda nam się zaprosić. A na zakończenie zaprosimy Państwa na warsztaty dla tych, którzy jeszcze nie przekonali się do komiksu.

Mamy nadzieję, że koniec festiwalu nie będzie końcem przygody z komiksem i przy Waszym wsparciu będziemy mogli spotykać się raz w miesiącu, by dalej rozmawiać na komiksowe tematy.

 

Projekt festiwalu powstał w głowach bibliotekarzy zajmujących się komiksem, rozmawiających o nim, ale także wśród tych, którzy o komiksie właśnie nie mają z kim porozmawiać – może będzie to okazja, żeby się poznać i wspólnie rozwijać ten projekt. Bardzo szybko wsparły nas wydawnictwa, do organizacji wydarzeń zaangażowała się Kultura Gniewu oraz Timof i jego cisi wspólnicy, jest z nami Wydawnictwo Taurus Media, Mandioca i Hanami, Polskie Stowarzyszenie Komiksowe oraz Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych. Mamy nadzieję, że wspólnie przygotujemy dla Państwa interesującą ofertę.

Festiwal Komiks Out nie dzieje się tylko w Warszawie, równolegle spotkania będą się odbywać we Wrocławiu, w Księgarni Hiszpańskiej ELITE dzięki zaangażowaniu Joanny Grzelczyk i jej Dyskusyjnego Klubu Komiksu “Wykolejeni”.

W Warszawie spotkania będą się odbywać w Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego przy ul. Koszykowej 26/28 oraz we współpracujących z nami bibliotekach.