Dotyczy:

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy

al. Solidarności 90
01-003 Warszawa
tel.: 22 838 37 91
e-mail: biblioteka@bpwola.waw.pl

Konkurs “Piszemy limeryki”

Z okazji przypadającego na 21 marca Światowego Dnia Poezji postanowiliśmy rozbudzić w Was twórcze moce i zorganizować konkurs, którego głównymi bohaterami będą… limeryki poświęcone książkom i czytaniu. Zapraszamy do stworzenia własnych limeryków i przesłania na nasz konkursowy adres. Można nie tylko pobawić się słowem i spróbować swoich sił w wyjątkowej formie twórczości, ale także wygrać tomiki poezji oraz biografie znakomitych poetów i poetek.

Limeryk to krótki, pięciowersowy wierszyk o zazwyczaj humorystycznej wymowie. Jego najważniejszym elementem jest specyficzna budowa poszczególnych wersów: aabba, co oznacza, że pierwszy wers rymuje się z drugim i ostatnim, a trzeci z czwartym.

Limeryki można znaleźć w twórczości m.in. Juliana Tuwima, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka czy Michała Rusinka.

Oto przykładowe limeryki Wisławy Szymborskiej:

Na przedmieściach żył Singapuru
pewien słynny z przemówień guru.
Lecz raz wyznał mi z płaczem:
Mam kłopoty z wołaczem
i do szczura wciąż mówię: szczuru!

Twierdzą mieszkańcy wioski Jurgów,
że się wywodzą od Habsburgów,
a ściślej mówiąc od Rudolfa,
który z ludnością grał tu w golfa.
Cóż to za żer dla dramaturgów!

Do udziału w konkursie zapraszamy osoby powyżej 16. roku życia. Limeryki należy wysyłać na adres konkurs@bpwola.waw.pl do 7 kwietnia do godz. 23:59 wraz z podpisanymi załącznikami znajdującymi się poniżej.

Komisja konkursowa wybierze cztery najlepsze wierszyki, a ich autorzy i autorki otrzymają od nas książki oraz biblioteczne niespodzianki.  

Zapraszamy do udziału!

Regulamin konkursu

Załączniki