Konkurs PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2018

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek przyznało doroczne nagrody dla Najpiękniejszych Książek Roku. Nagrodę honorową odebrał Andrzej Dybowski za “najwyższą jakość składu w publikacjach Biblioteki Narodowej i typograficzne wyczucie subtelności tekstów”.

Fot. materiały prasowe

W tegorocznym Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2018 wzięło udział 108 firm wydawniczych, które nadesłały 204 tytuły.  Jest to najstarszy polski konkurs wydawniczy – w tym roku odbył się po raz 59. Oceniane w nim są projekt graficzny, typografia, dobór elementów technicznych, papier oraz oprawa.

Jury Konkursu w składzie: Agata Szydłowska – przewodnicząca, Leszek Bielski, Małgorzata Gurowska, prof. Wiktor Jędrzejec, Ryszard Kryska, Monika Marek-Łucka, Piotr Rypson i Andrzej Tomaszewski w wyniku tajnego głosowania przyznało nagrody i wyróżnienia następującym książkom:

• w kategorii “literatura piękna” nagrody nie przyznano,
  • w kategorii “książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)” – “Art Brut. Różnorodnie” pod redakcją Joanny Daszkiewicz (wyd. przez Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu),
  • w kategorii “książki matematyczne, przyrodnicze i techniczne” – “O drzewach, które wybrały Tatry” Tomasza Skrzydłowskiego i Beaty Słamy (Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego),
  • w kategorii “książki dla dzieci i młodzieży” przyznano dwie równorzędne nagrody – “Książka otwarta na świat. Podróż po Muzeum Emigracji i nie tylko” Anny Posłusznej i Katarzyny Witt (wyd. przez Muzeum Emigracji w Gdyni) oraz serię “Pierwsze obrazy” Joanny Merkurii Czerwińskiej (Dwie Siostry),
  • w kategorii “podręczniki, materiały edukacyjne i szkoleniowe” – seria “Projektowanie informacji wizualnej” Anny Myczkowskiej-Szczerskiej (wyd. przez ASP im. Jana Matejki w Krakowie),
  • w kategorii “słowniki, encyklopedie, leksykony, poradniki” – “Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words” (“Kwarki, słonie i pirogi: Polska w stu słowach”) Mikołaja Glińskiego, Matthew Daviesa i Adama Żuławskiego (Instytut Adama Mickiewicza),
  • w kategorii “albumy” – “Polski Teatri Tańca 1973–2018” (wyd. przez Polski Teatr Tańca) oraz książka “Wdzięczność” Tamary Pieńko i Alicji Długołęckiej (Drukarnia AKAPIT),
  • w kategorii “katalogi, wydawnictwa bibliofilskie i inne” – książka “Rewolucja w sypialni. Łóżka w XIX wieku” Małgorzaty Korżel-Kraśnej (wyd. Muzeum Narodowe we Wrocławiu).

Ponadto Jury przyznało Nagrodę Honorową Andrzejowi Dybowskiemu za “najwyższą jakość składu w publikacjach Biblioteki Narodowej i typograficzne wyczucie subtelności tekstów”.

Swoją Nagrodę Honorową przyznało również Towarzystwo Bibliofilów Polskich w Warszawie. Laureatką została Anna Nałęcka-Milach, autorka projektu graficznego albumu “Fortepian Chopina /Chopin’s Piano” z fotografiami Wojciecha Grzędzińskiego (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina).

Wręczenie nagród odbyło się 23 maja 2019 r. pierwszego dnia 10. Warszawskich Targów Książki.