Dotyczy:

Czytelnia Pod Sowami (Dział Czytelni Naukowej Nr XVI)

ul. gen. J. Zajączka 8
01-522 Warszawa
tel.: 22 121-76-28
e-mail: czytelnia@bpzoliborz.pl

Kosmiczne wydarzenia na Żoliborzu

“To jeden mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Słowa te wypowiedział Neil Armstrong 20 lipca 1969 r., schodząc z lądownika “Eagle” na grunt księżycowy. Wkrótce potem przyłączył się do niego Buzz Aldrin. Dwójka ta spędziła na powierzchni Księżyca w sumie 21 godzin. Trzeci astronauta Michael Collins pozostawał na orbicie w statku dowodzenia “Columbia”.

W związku z obchodami 50. rocznicy lądowania na Księżycu przypadającej na ten rok, Biblioteka Publiczna Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy zaprasza na cykl rocznicowych wydarzeń edukacyjnych dla młodszych i starszych fanów galaktyki pod tytułem “Apollo na Księżycu”!

Wydarzenia w ramach projektu w Czytelni Pod Sowami przy ul. Zajączka 8:

 

* 19 lipca (piątek) o godzinie 19:00  Wykład dr. Ryszarda Kozieła “Wehikuł czasu”
W trakcie rozmowy wspominać będziemy atmosferę tamtych dni, gdy prawie 700 milionów ludzi na świecie oglądało to wydarzenie na żywo. Jakie wiązaliśmy wtedy nadzieje? Jak wygląda współczesne zdobywanie kosmosu? Będzie to więc spotkanie wspomnieniowe, połączone z prezentacją zdjęć, filmików i solidną dawką wiedzy o układzie słonecznym. Nie zabraknie też komentarza, dotyczącego ówczesnej sytuacji politycznej. Będzie możliwość podzielenia się swoimi wspomnieniami. Zwieńczeniem spotkania będzie projekcja retransmisji z lądowania na Księżycu.

 

* 20 lipca (sobota) od godziny 16:00 do godziny 19:00  Warsztaty “Ale kosmos!”
Zajęcia rozpoczną się w sobotę 20 lipca od spotkania w Pracowni KartON przy ulicy Adama Mickiewicza 12/2a, następnie zabawa przeniesie się do Czytelni Pod Sowami. Najmłodszych czeka wspaniała edukacyjna przygoda, wspólna integracja, a także wykonywanie zadań zręcznościowych i prac plastycznych.

 

* 8 sierpnia (czwartek) o godzinie 20:00 Wykład dr. Krzysztofa Ziółkowskiego “Piękno Wszechświata”
Podczas spotkania z naukowcem zaprezentujemy oryginalne i mało znane zdjęcia różnych obiektów Wszechświata z komentarzem objaśniającym czym są, jak powstały i jak przebiega ich ewolucja.

 

* 18 października (piątek) o godzinie 19:00 Wykład prof. dr. hab. Arkadiusza Olecha “Na podbój Księżyca”
Podczas prelekcji dowiemy się dlaczego na początku wyścigu w Kosmos brylowali Rosjanie? Jak mocno zostawili w tyle Amerykanów? Dlaczego Amerykanie wybrali się na Księżyc i dlaczego wyścig na Srebrny Glob w końcu wgrali? Dlaczego przestali tam latać? Czy kiedyś tam wrócimy?

 

Spotkania odbywają się w ramach programu kulturalno-oświatowego Miejsca Aktywności Lokalnej w Czytelni Pod Sowami.