Dotyczy:

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 25 – “Ekoteka”

ul. Żytnia 64
01-156 Warszawa
tel.: 22 631 63 45
e-mail: bd25@bpwola.waw.pl

Kulturoteka w Falenicy otwarta!

W niedzielę 5 lipca świętowaliśmy otwarcie nowej Kulturoteki w Falenicy, w której mieści się nasza Wypożyczalnia nr 25.

Wydarzenie organizowaliśmy wspólnie z Wawerskim Centrum Kultury.

Na mieszkańców czekały liczne atrakcje, między innymi animacje, gry i zajęcia dla dzieci w nowych pracowniach plastycznych.

Wawerska Biblioteka Publiczna przygotowała dwa pokazy naukowe zaprezentowane przez naukowców z Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Temat pokazów to “Niskie temperatury”.

Podczas całego wydarzenia wspierali nas dzielnie nasi Biblioteczni Wolontariusze.

Teatr Kultureska zaprezentował spektakl “Bukiet Talentów”, a najpiękniejsze arie i duety z oper i operetek zagrali Małgorzata Pawłowska, Leszek Świdziński, Orkiestra Kameralna La Boheme De Varsovie. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa satyry Sławomira Łuczyńskiego. 

W wydarzeniu wzięli udział m.in. burmistrz Wawra – Norbert Szczepański, dyrektor Wawerskiego Centrum Kultury – Barbara Karniewska oraz wawerskie radne Sandra Spinkiewicz i Agnieszka Wójcik oraz radni Piotr Grzegorczyk Radny Dzielnicy Wawer i Wojciech Godlewski. Obecne były także kierownik filii WCK Magdalena Magrzyk i kierownik filii Biblioteki Publicznej- Monika Rudek.

W falenickiej Kulturotece znajduje się filia Wawerskiego Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. 

To najbardziej oczekiwana inwestycja w tej części Wawra i jednocześnie jedna z najnowocześniejszych miejskich instytucji kulturalnych. Występy sceniczne można oglądać zarówno od strony sali widowiskowej jak i z zewnętrznej, dzięki rozsuwanej ścianie budynku. Biblioteka została wyposażona we wszystkie niezbędne sprzęty do samodzielnej i automatycznej obsługi czytelnika takie jak książkomat i wrzutnia, a ponadto sam budynek jest wyjątkowy, ponieważ jego projekt nawiązuje do tradycyjnych w tym rejonie świdermajerów – mówi Leszek Baraniewski, zastępca burmistrza dzielnicy Wawer.

Ze względu na sytuację epidemiczną oficjalne otwarcie odbędzie się w późniejszym terminie, ale już teraz mieszkańcy mogą korzystać z oferty nowego miejsca kulturalnego na mapie Wawra. Pierwszymi użytkownikami są dzieci, które od 30 czerwca uczęszczają na zajęcia do falenickiej Kulturoteki w ramach akcji “Lato w Mieście”. 

Kulturoteka to miejsce spotkań różnych odbiorców, którym obydwie strony mogą zaoferować coś własnego, bądź coś wspólnego. Taka struktura otwiera przed nami nowe możliwości. Książka służy do czytania, ale jest też punktem wyjściowym do spektaklu teatralnego, do stworzenia scenariusza filmowego, muzycznego do ilustracji, rozmowy i dialogu – podkreśla Barbara Karniewska, dyrektor Wawerskiego Centrum Kultury

Z oddziału bibliotecznego książki zamawia się osobiście lub przez internet z możliwością całodobowego odbioru w książkomacie. Wypożyczone książki można zwrócić do biblioteki za pomocą wrzutni, który rozpoznaje książki należące do zbioru tutejszej biblioteki, a także drukuje potwierdzenie zwrotu, zatem czytelnik zwracający książkę ma pewność, że książka została zdjęta z jego konta bibliotecznego. Z samodzielnego stanowiska do wypożyczania książek czytelnicy będą mogli skorzystać po poluzowaniu obostrzeń związanych z brakiem dostępu do regałów przez klientów.

Aktualnie obsługujemy czytelników z zachowaniem wytycznych sanitarnych przy specjalnie przygotowanym stanowisku. Zachęcamy do zamawiania książek przez internet, dzięki czemu można odebrać przygotowany pakiet książek i ograniczyć kontakty bezpośrednie do niezbędnego minimum. Zwracane książki odkładane są na czterodniową kwarantannę i dopiero po jej odbyciu wracają do zbioru bibliotecznego i możliwości dalszego wypożyczania. Najwygodniejszym rozwiązaniem, do którego zachęcamy jest korzystanie z książkomatu i automatycznej wrzutni – mówi Jacek Czarnowski, dyrektor biblioteki w dzielnicy Wawer m.st. Warszawy

To już trzecia Kulturoteka w dzielnicy Wawer. Oprócz pomieszczeń bibliotecznych znajduje się w niej sala widowiskowa otwierana również na zewnątrz budynku, sala multimedialna, pomieszczenia pracowni plastycznych, sala muzyczna i techniczna. Usytuowana na parterze kawiarnia będzie miała także bezpośrednie wejście z zewnątrz.

Dwie pozostałe Kulturoteki znajdują się na osiedlach Wawer i Radość. Funkcjonują tam między innymi filie Wawerskiego Centrum Kultury, Czytelnie dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży, a także Klub Seniora Wawer i FabLab Pobite Gary (ul. Błękitna 35). 

Wypożyczalnia nr 25 w Falenicy mieści się w budynku Kulturoteki, ul. Walcownicza 4/6. link do mapy