Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Polska autorka została uhonorowana za “wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. W tym roku po raz pierwszy Akademia Szwedzka przyznała dwie nagrody. Drugim laureatem, za 2019 rok, został austriacki pisarz Peter Handke za “wpływową twórczość, która z językowym geniuszem eksploruje peryferia i specyfikę ludzkiego doświadczenia”. 

 

 

Tokarczuk tym samym dołącza do grona polskich literackich noblistów, wśród których znaleźli się Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Z Polską związany był laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1978 roku, Isaac Bashevis Singer, piszący w języku jidisz. Pisarka jest drugą Polką i pierwszą polską prozaiczką, która otrzymała to prestiżowe wyróżnienie. 

W tym roku Akademia Szwedzka przyznała aż dwie nagrody w nadziei, że pomoże to przywrócić prestiż tej nagrody po skandalu, jaki wybuchł w kierownictwie Akademii. Z tego też powodu, nie przyznano literackiej Nagrody Nobla w roku 2018. Według dziennika “The Guardian”, w tym roku przewodniczący komitetu noblowskiego Anders Olsson zapowiedział, że Akademia odchodzi od męsko-centrycznego i europocentrycznego podejścia do tego wyróżnienia. Warto wspomnieć, że na 114 dotychczasowych laureatów literackiego Nobla tylko 14 było kobietami.