Biblioteka “Przystanek Książka” (W93, BD41)

ul. Grójecka 42
e-mail: przystanek@bpochota.waw.pl

MAGIA KOLORÓW. Wystawa prac artystycznych Beaty Joanny Przedpełskiej

Ekspozycja prac Beaty Joanny Przedpełskiej prezentuje kolekcję masek oraz kompozycje w tkaninie. Wystawę można oglądać od 6 marca do 19 maja w Bibliotece “Przystanek Książka“, ul. Grójecka 42.

Beata Joanna Przedpełska jest artystką wszechstronną. Maluje pejzaże, wykonuje maski, tkaniny artystyczne, plakaty, ekslibrisy. Beata J. Przedpełska, absolwentka filologii serbsko-chorwackiej (Wydział Rusycystki i Slawistyki Uniwersytetu Warszawskiego) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Edytorstwa UW. Publicystka Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Autorka felietonów w prasie polskiej (m. in. “Antena”,”Sztandar”, “Tygodnik Kulturalny”, “Perspektywy”, “Gazeta Muzyczna”) i zagranicznej (“Billboard”). Wieloletnia korespondentka “Tygodnika Polskiego”, magazynu Polonii australijskiej. Jest tłumaczką z języka angielskiego i serbsko-chorwackiego. Otrzymała stypendia Swedish Institute i szwedzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Autorka tekstów piosenek.

***

“Piękna maseczko, powiedz mi: kim jesteś? Tradycja tworzenia i zakładania masek znana jest na wszystkich kontynentach świata. Pod maską można ukryć prawdziwe oblicze i emocje, a także udawać kogoś, kim się nie jest. To specyficzna gra, zabawa. W Europie najbardziej znane są maski weneckie, zakładane podczas karnawałowych balów. Fascynują obrzędowe maski afrykańskie używane przez
szamanów podczas ceremonii: czasami upiorne, przerażające, odstraszające złe moce i wrogów. Tradycyjne maski koreańskie od wieków stosowane są podczas uroczystości, świąt, rytuałów, tańców i widowisk. Charakteryzują się oryginalną formą i bogatym zdobnictwem, dowcipnymi grymasami mimiki, odważnym zestawem kolorystycznym. Tajemnicze, trochę demoniczne, ale pełne uroku, wciągają widzów w specyficzny, żartobliwy dialog. Wiekową tradycję mają ekspresyjne maski, znane ze spektakli opery pekińskiej. Ściśle związane z kostiumami aktorów, pozwalają zidentyfikować charakter odtwarzanej postaci. Maski – kryje się w nich magiczna moc oraz historia, którą można spróbować odgadnąć.”
– Beata J. Przedpełska