Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 81

ul. Przechodnia 2
e-mail: wyp81@biblioteka.waw.pl

“Mała Ojczyzna – opowieści mojej ulicy” – projekt budżetu obywatelskiego na 2020 rok

“Mała Ojczyzna – opowieści mojej ulicy” to wystawa fotografii, która została zrealizowana w ramach projektu obywatelskiego m.st. Warszawy na 2020 rok. Pomysłodawcą wystawy jest wieloletni czytelnik Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 81, która prowadzi swoją działalność przy ul. Przechodniej 2.
Zdjęcia umieszczone w witrynach biblioteki i jej pomieszczeniach przedstawiają historię okolicy Mirowa z czasów przedwojennych i okresu okupacji.
Fotografie prezentowane na wystawie biblioteka pozyskała bezpłatnie z Muzeum Powstania Warszawskiego, Archiwum Państwowego w Warszawie oraz z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia biblioteki w ograniczonym zakresie. Fotografie drukowane są dwustronnie i cyklicznie będą odwracane.
Dopełnieniem wystawy jest wykład w wersji on-line, na temat historii okolicy, wygłoszony przez Panią Beatę Chomątowską – pisarkę, dziennikarkę i Prezeskę Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych ‘Stacja Muranów’: “Wykład Pani Beaty Chomątowskiej o historii okolic biblioteki przy ul. Przechodniej 2”.
Wystawę można obejrzeć do końca 2020 roku. Wystawa “Moja Ojczyzna – opowieści mojej ulicy” w wersji on-line.
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście składa serdeczne podziękowania Panu Janowi Ołdakowskiemu – Dyrektorowi Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Pani Monice Jurgo – Dyrektorce Archiwum Państwowego w Warszawie za nieodpłatne udostępnienie zdjęć wykorzystanych w wystawie.