Dotyczy:

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy

ul. Powstańców Śląskich 17
01-381 Warszawa
tel.: 22 666 17 68
e-mail: sekretariat@e-bp.pl

Na Bemowie mówimy STOP hejtowi i mowie nienawiści

28 kwietnia br. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. Jana Pawła II przy ul. Górczewskiej 201 odbyło się spotkanie warsztatowe dla dzieci i młodzieży w ramach kampanii przeciwdziałania hejtowi i mowie nienawiści, która na Bemowie trwa od połowy marca. W wydarzeniu wzięła udział Renata Kaznowska – Wiceprezydent m.st. Warszawy. Z uczestnikami o hejcie rozmawiali Maja Staśko i Prawo Marcina. Wyświetlono także film „Mówimy stop hejtowi”.

– Troska o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to nasz priorytet. Wiemy, jak ważnym elementem dobrego samopoczucia dziewcząt i chłopców jest kontakt z rówieśnikami, poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Żniwo, jakie zbiera obecnie mowa nienawiści i hejt jest przerażające, dlatego inicjatywy, zwłaszcza z udziałem młodzieży są niezwykle potrzebne. Cieszę się, że uczniowie z naszych szkół tak mocno zaangażowali się w stworzenie materiału filmowego o przemocy i jej skutkach, i dla ofiary i dla hejtera – podkreślała podczas spotkania zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska. 

Kampania przeciwdziałania hejtowi i mowie nienawiści powstała dzięki współdziałaniu bemowskiej Biblioteki Publicznej i Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Bemowo Piotra Kobierskiego. Jej celem jest uświadomienie młodym ludziom destrukcyjnej mocy zjawiska hejtu.

– Takich spotkań będzie więcej, bowiem jest nimi zainteresowanie, również w innych dzielnicach. Obecnie kontynuujemy je w bemowskich szkołach podstawowych w klasach 7-8, ale też chcemy uświadamiać rodziców, dlatego na forum Rad Rodziców pod koniec maja zaprezentujemy cały temat kompleksowo – mówi dyrektorka biblioteki Anna Fiszer-Nowacka.

W ramach kampanii łącznie odbyło się już 13 spotkań. W wydarzeniach biorą udział: aktywistka, feministka i pisarka Maja Staśko oraz Marcin Kruszewski, twórca marki „Prawo Marcina”.

– Moja historia mówi o tym, że poszukiwanie pomocy i wsparcia działa. Razem z moją psychoterapeutką musiałam od nowa uczyć się podstawowych czynności: stawiałam z nią kroki, otwierałam drzwi, wychodziłam z mieszkania i bloku. Byłam z nią także w centrum handlowym, pośród ludzi. Czułam, jakbym umarła i zaczynała uczyć się żyć na nowo. W trakcie spotkań w szkole stałam przed uczniami i uczennicami, rozmawiałam, dzieliłam się swoim doświadczeniem. Dzięki skorzystaniu z pomocy przetrwałam. To była najlepsza decyzja i moja wielka siła, bo prośba o wsparcie to siła, nie słabość – o swojej walce z hejtem opowiada Maja Staśko podczas spotkań z młodzieżą.

Z kolei Marcin Kruszewski uświadamia młodzież, jakie konsekwencje prawne mogą spotkać hejtera. – Dołączając do projektu nie miałem wątpliwości, że wezmę w nim udział. To temat aktualny, od którego nie da się uciec podczas działalności w internecie – miejscu, w którym młode pokolenia spędzają dużą część życia. Sama okazja do rozmowy na temat prawa z moimi widzami w szkołach pozwala na przekazywanie prawniczej wiedzy w formie rozmowy, a nie monologu. Ideą Prawa Marcina jest edukacja prawna, prawo powinno służyć ludziom jako użyteczne narzędzie, dzięki któremu będziemy umieli bronić naszych praw podmiotowych kiedy zostaną zagrożone. Nie inaczej jest w przypadku, kiedy padamy ofiarą hejtu. Zarówno polski system prawa karnego, jak i cywilistyczny system ochrony dóbr osobistych dają możliwość obrony przed krzywdą ze strony hejtera. Spotkania z młodymi widzami oraz ich opiekunami pozwalają utrwalić wzorzec świadomości prawnej od najmłodszych lat. Warsztaty, które razem realizujemy pozwalają kompleksowo omówić zjawisko hejtu, począwszy od zagadnień prawnych, a na psychologicznych skończywszy – zaznacza Kruszewski.

– Mowa nienawiści i zjawisko hejtu to temat niezwykle ważny, zwłaszcza teraz kiedy w prasie i mediach jest o tym niezwykle głośno i o niebezpiecznym żniwie jakie zbiera. W dobie nieograniczonego dostępu do mediów niezwykle ważna jest edukacja dzieci i młodzieży, uświadamianie im, w jaki sposób należy reagować na hejt oraz gdzie i do kogo zwrócić się po pomoc, gdy sami bądź ich bliscy są ofiarami hejtu – mówił Piotr Kobierski.

Podczas spotkań uczniowie mogą także porozmawiać z psychoterapeutką Katarzyną Olobry-Księżak, dyrektorką Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej nr 20 na Bemowie. – Zależy mi na uwrażliwieniu słuchaczy oraz uświadomieniu im negatywnych skutków tego zjawiska. Wspólnie z młodzieżą zastanawiamy się, czym jest hejt, kim jest hejter, jak hejt wpływa na nasze życie, jakie są jego konsekwencje emocjonalne. Zaangażowanie do kampanii idoli młodzieży, takich jak Maja i Marcin, którzy podczas spotkań w szkołach dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą, a jednocześnie apelują do młodzieży o wyrażanie swoich opinii bez hejtu, przemocy i nienawiści, jest niesamowicie cenne, zwłaszcza w czasach, gdzie ilość i mnogość negatywnych przekazów w Internecie jest tak wszechobecna – mówi Olobry-Książak.  

Film MÓWIMY STOP HEJTOWI

Fotorelacja ze spotkania