Nagroda Historyczna m.st. Warszawy 2019 – nominacje

Spośród 61 nadesłanych książek jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Friszkego wybrało 10 tytułów nominowanych do tytułu Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. 
 
Na liście nominowanych znalazły się książki reporterskie, publicystyczne oraz akademickie. Nie zabrakło tytułów łączących warsztat historyka z perspektywą etnograficzną czy politologiczną. Na dodatek autorzy i autorki nominowanych książek poruszają kwestie, które są przedmiotem bieżących dyskusji. Znajdziemy tutaj publikacje o radykalnym nacjonalizmie, stosunkach polsko-niemieckich, relacjach między Polakami a Żydami oraz Polakami i Ukraińcami, polityce zagranicznej rodzącej się III RP czy powojennej odbudowie Warszawy. 

Lista 10 nominowanych tytułów:
  • Anna Bikont, Helena Łuczywo, Jacek, Agora/Czarne,
  • Urszula Glensk, Hirszfeldowie. Zrozumieć krew, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas,
  • Paweł Kowal, Testament Prometeusza. Źródła polityki wschodniej III Rzeczypospolitej, Kolegium Europy Wschodniej/Instytut Studiów Politycznych PAN,
  • Olga Linkiewicz, Lokalność i nacjonalizm. Społeczności wiejskie w Galicji Wschodniej w dwudziestoleciu międzywojennym, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas,
  • Katarzyna Person, Policjanci. Wizerunek żydowskiej Służby Porządkowej w getcie warszawskim, Żydowski Instytut Historyczny,
  • Radosław Ptaszyński, Stommizm. Biografia polityczna Stanisława Stommy, Znak,
  • Szymon Rudnicki, Falanga. Ruch Narodowo-Radykalny, Aspra,
  • Andrzej Skalimowski, Sigalin. Towarzysz odbudowy, Czarne,
  • Joanna Tokarska-Bakir, Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego, Czarna Owca,
  • Anna Wolff-Powęska, Polacy-Niemcy. Sąsiedzi pod specjalnym nadzorem, Wydawnictwo Poznańskie.
Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą Rady Miasta Warszawy, stanowi kontynuację nagrody powstałej w 2009 roku za najlepszą książkę poświęconą najnowszej historii Polski (od odzyskania niepodległości w 1918 roku do czasów współczesnych). Wśród jej laureatów znaleźli się m.in. Timothy Snyder, Karol Modzelewski, a w ubiegłym roku Jerzy Kochanowski. 

Nagroda jest także uczczeniem pamięci Kazimierza Moczarskiego, dziennikarza i prawnika, demokraty i żołnierza Armii Krajowej, po wojnie przez 11 lat więzionego przez komunistów. Był autorem “Rozmów z katem”, zapisu rozmów z Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta, z którym dzielił jedną celę więzienia na warszawskim Mokotowie.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 9 grudnia w Bibliotece Narodowej w Pałacu Krasińskich (Pałacu Rzeczypospolitej) w Warszawie, w którego murach znalazła schronienie spuścizna Kazimierza Moczarskiego. Autor lub autorka najlepszej książki otrzyma 50 tysięcy złotych oraz statuetkę – replikę temperówki patrona Nagrody.