Laureaci nagród “Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”

Już po raz siedemnasty redakcja “Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przyznała Nagrody za Książki Roku. Redaktorzy wybrali również Wydawcę Roku, Audiobook Roku, Wydarzenie Roku i Wydawcę Stulecia z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

źródło: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Co miesiąc zespół redakcyjny wybiera cztery tytuły, które zasługują na szczególną uwagę czytelników ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie i artystyczne. Wyróżnione pozycje otrzymują miano KSIĄŻKI MIESIĄCA. W ten sposób powstaje lista 48 książek. Spośród Książek Miesiąca wybranych zostaje pięć najważniejszych tytułów, które otrzymują tytuł KSIĄŻEK ROKU.

Nagrody Książek Roku 2018 otrzymały: “Wyspa Węży” Małgorzaty Szejnert (Znak), “Patria” Fernanda Aramburu w tłumaczeniu Karoliny Jaszeckiej (Wydawnictwo Sonia Draga), “Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej” Roberta Frosta w tłumaczeniu Tomasza Fiedorka (Rebis), “Hotel Bristol” Faustyny Toeplitz-Cieślak i Izabeli Żukowskiej (Arkady) oraz “Polska Wschodnia” Adama Bujaka (Biały Kruk).

Wydawcą Roku 2018 zostało Wydawnictwo Poznańskie, które uhonorowano “za wysokie standardy literackie i edytorskie oraz profesjonalne i odpowiedzialne łączenie funkcji kulturowej z komercyjną”.

Tytuł Audiobooka Roku 2018 przyznawany wspólnie z Audioteka.pl otrzymały: “Kamerdyner” (Agora) w kategorii single-voice oraz “Filary Ziemi” Kena Folletta (Albatros) w kategorii superprodukcja audio.

Nagroda za Wydarzenie Roku 2018 powędrowała do Wydawnictwa Zielona Sowa za “Mirabelkę” Cezarego Harasimowicza – symbol spajania pokoleń i pamięci o losach Polski.

Nagrodę Specjalną Ars et Patria odebrało Wydawnictwo Biały Kruk “za najbogatsze uczczenie stulecia odzyskania niepodległości”.

W tym roku przyznano również nagrodę Wydawca Stulecia, którą otrzymało Wydawnictwo Nasza Księgarnia “w uznaniu artystycznej klasy i edytorskiego dorobku i za mistrzowskie wykorzystanie słowa i obrazu w służbie czytelnikowi”.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 23 stycznia w Bibliotece Narodowej w Warszawie.