Noc Bibliotek 2019

Noc Bibliotek w sobotę 5 października 2019 w ponad 50 bibliotekach w Warszawie!

V wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę 5 października pod hasłem “Znajdźmy wspólny język”. To wielka, ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób, promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsca wspólne, łączące ludzi, lokalne centra żywej kultury i edukacji. Ideą akcji jest pokazanie, jak wielki potencjał społeczny mają biblioteki i jak bardzo się w ostatnich latach zmieniły. Nocowanie w bibliotece, gry literackie, gwiazdy literatury, zbiory specjalne, zwiedzanie magazynów, filmy, koncerty, warsztaty międzypokoleniowe, maratony czytania i konkursy dla czytelników – to wszystko w 1500 bibliotekach w całej Polsce i w kilku za granicą. Wciąż dołączają kolejne.

Dzięki współpracy miasta stołecznego Warszawy oraz Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej na czytelników w stolicy czeka wiele atrakcji w ponad 50 bibliotekach we wszystkich dzielnicach. Specjalną odsłoną akcji jest “Nocny Marek” – w 50. rocznicę śmierci Marka Hłaski. Całą imprezę poświęca pisarzowi Czytelnia nr VII na ul. Świętojańskiej 5. Od 16:00 do 22:00 odbędą się tam projekcje i spotkania wokół filmów na podstawie prozy Hłaski oraz kawiarnia literacka z grą o jego życiu i twórczości. Tu i w innych bibliotekach goście będą mogli zagrać w stworzoną z tej okazji grę “Flirt z Markiem Hłaską” z cytatami z jego książek, a także wygrać limitowaną grę.

Uroczysta inauguracja ogólnopolskiej akcji z transmisją na żywo do bibliotek w całej Polsce odbędzie się o godz. 19:00 na scenie w XXXI Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży na warszawskim Mokotowie (ul. Tyniecka 40a). Poprowadzą ją i wystąpią ze specjalnym programem Joanna Kołaczkowska i Dariusz Kamys z kabaretu Hrabi. Wiersz “Wierszowiązałki” warszawskiej poetki Joanny Mueller na inaugurację akcji przeczyta z gośćmi Jarosław Boberek. Poza tym w programie m.in.: 16:00-18:00 “Podróż w głąb oceanu” – warsztaty dla dzieci z Piotrem Karskim, 17:00-18:20 “Ptyś i Bill” – ekranizacja popularnego komiksu, 18:00-19.00 – warsztaty z poetką Joanną Mueller i Katarzyną Sołtan-Młodożeniec “DoMowy – rodzinne historie o słowach” o dziecięcych przekrętach językowych, “Latarnia magiczna” – pokaz Teatru Księżyc, 21:30-22:30 “Poznaj Autora” – wernisaż wystawy fotografii Macieja Wróbla. Przez całą imprezę będzie też można m.in. wziąć udział w grze “Skarb w bibliotece”, czy obejrzeć w ciemnościach wystawę “Stworzenia głębinowe” i 13 wielkoformatowych rzeźb inspirowanych rysunkami dzieci.

Informacje o akcji: nocbibliotek.org Mapa bibliotek z programami wydarzeń: nocbibliotek.org/mapa